• 2015-01-16

Arena i Knight Area zagrają w Katowicach, Warszawie i Poznaniu

9, 10 i 11 marca odpowiednio w Rialto w Katowicach, Proximie w Warszawie i Blue Note w Poznaniu zagra brytyjski zespół Arena.

Knight Area (źródło: materiały prasowe organizatora)

Knight Area (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeden z najlepszych brytyjskich zespołów neo-progresywnych – Arena, powróci wiosną z nową płytą i koncertami. Album zatytułowany The Unquiet Sky będzie ósmym studyjnym wydawnictwem w karierze Areny a jego premiera zbiegnie się z 20. rocznicą wydania ich debiutanckiego krążka –Songs From The Lions Cage. W związku z tym zespół wyruszy na europejską trasę koncertową, która obejmie również Polskę. Zaplanowane koncerty odbędą się w następujących miastach:

  • 09 marca 2015 Katowice – Rialto
  • 10 marca 2015 Warszawa – Proxima
  • 11 marca 15 Poznań – Blue Note

Występ w Katowicach będzie szczególnym wydarzeniem, ponieważ właśnie tu zespół zarejestruje swoje rocznicowe wydanie DVD.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Podczas koncertów w Katowicach i Warszawie, Arenie towarzyszyć będzie holenderski zespół Knight Area. I podobnie jak w przypadku Areny, podczas katowickiego koncertu zarejestrowane będzie ich nowe wydawnictwo DVD. Knight Area prezentuje nowocześnie brzmiący, pełen przestrzeni i ciekawych melodii rock symfoniczny. Mistrzowskie wykonanie, idealnie skomponowane utwory, pełne zwrotów tempo – wszystko to sprawia, że płyt Holendrów słucha się z wielką przyjemnością. Będzie to ich pierwsza wizyta w Polsce i z pewnością ucieszy rzeszę fanów jakich mają nad Wisłą.

Arena to legenda rocka neo-progresywnego. Formacja została założona przez Clive’a Nolana i Micka Pointera w 1995 roku. Pierwszy skład zespołu dopełnili Cliff Orsi, John Carson i Keith More. Już ich debiutancka płyta zatytułowana Songs From The Lions Cage odniosła spory sukces. To właśnie z tego albumu pochodzą takie klasyki jak Jerycho, Solomon czy Crying for help IV. Typowe dla tej płyty są krótkie instrumentalne interludia oddzielające od siebie utwory nieinstrumentalne. Arena powtórzy tę formę także na kolejnej płycie. Tuż po debiucie z grupy odchodzi wokalista John Garson i basista Cliff Orsi. Ich miejsce zajmują równie znakomici muzycy: Paul Wrightson (wokal) i John Jowitt (bas). Wydany w 1996 album Pride potwierdza, że nowi muzycy w składzie trafili na właściwe miejsce we właściwym czasie. W 1997 roku ponownie dochodzi do zmiany w składzie. Miejsce Keitha More’a zajmuje John Mitchell. Już w nowym składzie nagrana zostaje EP-ka The Cry. W tym samym roku ukazuje się pierwsza koncertowa płyta Welcome to the Stage, świetnie oddającą atmosferę panującą na scenie podczas występów Areny. Rok później wychodzi album The Visitor – przez wielu fanów uważany za najlepszy album w dyskografii zespołu. Pomysł na ten album zrodził się w głowie Clive’a i zaowocował dość mrocznymi tekstami i intensywnymi, muzycznymi fajerwerkami.

Rok 1999 jest dla Areny rokiem wytchnienia. Muzycy angażują się w inne projekty, a jedynym znaczącym wydarzeniem jest odejście Paula Wrightsona i Johna Jowitta. Miejsce tego pierwszego zajmuje Rob Bowden, który miał przed sobą trudne zadanie zastąpienia wokalisty, uważanego przez wielu za najlepszego w historii zespołu. Jowita zastępuje Ian Salmon, dobrze znany basista progresywny, występujący w innej formacji Nolana – Shadowland. Immortal z 2000 roku to pierwszy oficjalny album w nowym składzie, którym Arena potwierdza, że wszystkie zmiany w obsadzie potrafi przekuć w sukces. Dwaj nowi muzycy czują się, jakby grali ze sobą od lat. Kolejna trasa koncertowa owocuje albumem Breakfast In Biarritz (2001). Kolejny album, Contagion z 2003 roku wprawia fanów i krytyków w zdumienie. Pierwszy raz w historii zespołu Arena zapewnia sobie miejsce na listach przebojów w Niemczech i Holandii.

W 2003 roku pojawia się pierwsze DVD zespołu Caught In The Act, co ciekawe zarejestrowane w Polsce w krakowskim studio na Krzemionkach. Podwójne wydawnictwo CD+DVD Life&Life ma premierę w 2004 roku, a rok później wydany zostaje szósty studyjny album Pepper’s Ghost. W 2006 roku premierę ma drugie wydawnictwo DVD. Smoke & Mirrors to doskonały, przekrojowy materiał zarejestrowany ponownie w Polsce, tym razem w katowickim Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego. Ostatnia jak dotąd płyta zespołu, The Seventh Degree of Separation, ukazuje się jesienią 2011 roku. Album po raz kolejny otwiera nowy rozdział w historii zespołu, powstał bowiem przy udziale nowego wokalisty, Paula Manzi (Oliver Wakeman Band). Album promuje trasa koncertowa, w ramach której zespół Arena zawitał również w Polsce. W marcu 2013 roku na rynku pojawia się wydawnictwo Rapture. DVD jest zapisem koncertu jaki odbył się wówczas w katowickim Teatrze Śląskim. Zespół zagrał najnowsze nagrania, ale nie zabrakło również wybranych utworów z całej dotychczasowej dyskografii (np. The Visitor, Solomon, Crying For Help VII, Ascension). Wiosną 2015 roku Arena powróci z nowym krążkiem The Unquiet Sky.
Arena – aktualny skład:
Mick Pointer – perkusja
Clive Nolan – klawisze
John Mitchell – gitary
Kylan Amos – gitara basowa
Paul Manzi – wokal

Knight Area powstał w 2004 roku z inicjatywy Gerbena Klazinga. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta The Sun Also Rises, w całości skomponowana przez Klazinga i nagrana z udziałem muzyków sesyjnych. Album odniósł spory sukces czego rezultatem było m.in. zaproszenie Knight Area na znany amerykański festiwal NEARfest oraz seria koncertów w najlepszych europejskich klubach. Projekt pierwotnie zaplanowany jako działalność solowa przekształcił się wówczas w pełnoprawny zespół. W 2007 roku ukazał się drugi studyjny album Under A New Sign, a dwa lata później koncept-album Realm of Shadows, którego koncertowa wersja pojawiła się w 2010 roku jako podwójne wydawnictwo Rising Signs From The Shadows. Na czwartej studyjnej płycie Nine Paths z 2011 roku gościnny udział wzięła wokalistka zespołu Delain, Charlotte Wessels. Rok później do składu dołączyli Mark Bogert i Peter Vink (ex-Q65, Finch, Ayreon). Zespół uzyskał dzięki temu nieco cięższe, pełniejsze brzmienie, które po raz pierwszy można było usłyszeć w materiale wydanym na EP-ce Between Two Steps we wrześniu 2012 roku.

14 października 2014 roku Knight Area powrócił ze swoim najnowszym wydawnictwem – piątym studyjnym albumem Hyperdrive. Materiał zmiksował Joost van den Broek (After Forever, Ayreon, Star One), a w jednym z utworów gościnnie wystąpił na gitarze Arjen Anthony Lucassen (Ayreon, Star One). I zapewne materiał z tej płyty będzie w dużej części wypełniał program ich kwietniowych koncertów w Polsce.

Knight Area – skład:
Mark Smit – wokal
Gerben Klazinga – klawisze
Pieter van Hoorn – perkusja
Peter Vink – gitara basowa
Mark Bogert – gitara

Arena – trasa rocznicowa
20th Anniversary Tour – The Unquiet Sky
09 marca 2015 roku,
+Knight Area
Kinoteatr Rialto w Katowicach
10 marca 2015 roku
+ Knight Area
Klub Proxima w Warszawie
11 marca 2015 roku
Blue Note w Poznaniu

Dodaj komentarz