• 2015-01-15

E414 Episod 3: wystawa Wojciecha Małkowicza

23 stycznia w Galerii Pod Plafonem we Wrocławiu zostanie zaprezentowana wystawa fotografii Wojciecha Małkowicza. Prace artysty zostały wykonane w technice gumy arabskiej.

Wojciech Małkowicz, 18-2014 (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Małkowicz, 18-2014 (źródło: materiały prasowe)

Pracę w technice gumy realizuję od ćwierćwiecza – z przerwami, stąd tytuł aktualnej wystawy E414 Episode 3, obejmującej najnowsze prace z lat 2014–2015. Tym razem planuję pozostać w tej dziedzinie nieco dłużej.

Zawsze interesował mnie obszar pomiędzy cywilizacją a naturą, kulturą a przyrodą. Poszukuję tego co architektoniczne w przyrodzie i biologiczne w technice. Do takich poszukiwań fotografia jest wręcz idealnym narzędziem. Pozwala łączyć niewyczerpane możliwości kreacji z mechanicznym (obiektywnym?) procesem zapisu, tradycję stylu ze swobodą wizji. Wszak fotografia to sztuka patrzenia i kontemplacji obrazu.

Praca w trudnej i pracochłonnej technice gumy arabskiej pozwala jeszcze mocniej podkreślić ten stan pomiędzy. W tradycyjnej formie staram się ująć współczesne widzenie świata. Obrazy powstające często w ułamku sekundy w aparacie cyfrowym powiększane są w procesie wymagającym wielodniowych zabiegów. Powtarzalność cyfrowego medium zderza się z nieprzewidywalnością analogowego procesu.

(Wojciech Małkowicz)

Wojciech Małkowicz, 26-2014 (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Małkowicz, 26-2014 (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Małkowicz – absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, dyplom z fotografii w 1995 roku. Fotograficznie wychowany w czasach analogowych, świadek cyfrowej rewolucji w tej dziedzinie. W swojej pracy twórczej wykorzystuje zalety obu technik choć najlepiej czuje się tworząc w szlachetnej technice gumy arabskiej. Praktykuje również fotografię użytkową; prowadzi własne studio, wykonuje aranżacje reklamowe, dokumentację obiektów artystycznych i muzealnych, współpracuje z wydawnictwami.

Wystawa E414 Episode 3, Wojciech Małkowicz
Wernisaż: 23 stycznia 2015 roku, godz. 17.30
Wystawa czynna do 16 lutego 2015 roku
Galeria Pod Plafonem
Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Wrocław

Dodaj komentarz