Bolszewicy i apostołowie: spotkanie z Sylwią Frołow

20 stycznia Mała Literacka Teatru Nowego w Łodzi zaprasza na spotkanie z dziennikarką Sylwią Frołow wokół jej książki Bolszewicy i apostołowie wydanej przez wydawnictwo Czarne. Z autorką porozmawia historyk dr Mikołaj Mirowski.

Mała Literacka, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (źródło: materiały prasowe)

Mała Literacka, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (źródło: materiały prasowe)

Bolszewicy i apostołowie to osiem fascynujących życiorysów i osiem postaci, które wywarły istotny wpływ na dzieje dwudziestowiecznej Rosji. Ich dzieje to opowieść o walce, polityce, rewolucji, miłości, wierze, bólu i śmierci. A ponad nimi tragiczne pytanie: Czy było warto?. Wielki pisarz Maksym Gorki, który stał się człowiekiem instytucją. Bracia Aleksander i Włodzimierz Uljanowowie, którzy byli niczym awers i rewers tej samej monety. Mikołaj II, czyli Hiob zasiadający na tronie cara. Aleksander Parvus – czerwony kapitalista, który kupił rewolucję. Borys Sawinkow, terrorysta i romantyk. Maria Spiridonowa, która stała się świętą pośród rewolucjonistów. I Aleksandra Kołłontaj – apostołka miłości, chcąca udowodnić kobietom, że w niczym nie są gorsze od mężczyzn.

Stali po przeciwnych stronach rosyjskiej barykady. Rewolucjonista i wstecznik, ofiara i kat, zdrajca i zdradzony – jak pisał Joseph Conrad. Zasługują na pamięć, abyśmy mogli z tej pamięci wyciągać wnioski na przyszłość.

Sylwia Frołow (ur. 1965) jest autorką biografii Dzierżyński. Miłość i rewolucja (2014) oraz dwóch powieści: Spojrzenia (2009) oraz I dusza, i seks (2013). Korektorka i redaktorka, na co dzień pracuje w Tygodniku Powszechnym; przez kilka lat pełniła funkcję sekretarza prof. Jerzego Pomianowskiego. Mieszka w Krakowie.

Mikołaj Mirowski – dr historii, publicysta. Zajmuje się historią ZSRR lat 1917–1941, problematyką pamięci historycznej a także tematyką stosunków polsko-żydowskich. Pisał m.in. dla Znaku, Rzeczpospolitej, Liberté!, Forum Żydów Polskich i Newsweek Historia. W Muzeum Powstania Warszawskiego współprowadzi projekt Warszawa dwóch Powstań. Autor książki Rewolucja permanentna Lwa Trockiego. Między teorią a praktyką (2013).

Spotkanie z Sylwią Frołow w Małej Literackiej
20 stycznia 2015 roku, godz. 19.15
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, Mała Sala
Łódź

Dodaj komentarz