• 2015-01-15

Sanatorium: taneczna interpretacja Schulza

22 stycznia gościem Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku będzie Polski Teatr Tańca z Poznania. Tancerze wystąpią w premierowym spektaklu pt. Sanatorium, inspirowanym twórczością Brunona Schulza.

Polski Teatr Tańca w Poznaniu, „Sanatorium"  (źródło: materiały prasowe)

Polski Teatr Tańca w Poznaniu, „Sanatorium" (źródło: materiały prasowe)

Inspiracją do powstania spektaklu Sanatorium jest proza Brunona Schulza, a zwłaszcza tekst Sanatorium pod klepsydrą oraz jego adaptacja filmowa w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Twórczość Brunona Schulza stanowi swoisty fenomen literacki, będący wyjątkową materią dla gatunku, jakim jest teatr tańca. Zderzenie dwóch światów: schulzowskiego oraz świata ruchu i tańca może być nową propozycją odczytania jego twórczości.

Autorki spektaklu oparły swoje kreacyjne działania na interdyscyplinarności i wielopłaszczyznowości środków artystycznych. Proces twórczy łączy formy ruchowe i taneczne, muzyczne i audiowizualne oraz inne działania realizowane w przestrzeni sztuk wizualnych. W warstwie ruchowej autorki choreografii oparły się na improwizacji oraz indywidualnych predyspozycjach psychoruchowych zaproszonych do współpracy artystów.

Całość procesu przebiegała w formule laboratorium twórczego, gdzie indywidualny gest każdego z artystów wpływał na ostateczny kształt spektaklu. W warstwie wizualnej wykorzystane są w sposób szeroki i niestandardowy multimedia np. na scenie pojawiać się będą tancerze jako ekrany, na których wyświetlana będzie projekcja, która zbudowana będzie na bazie grafiki, kolorów oraz elementów hiperrealistycznych.

Choreografia i reżyseria: Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta
Kostiumy: Adriana Cygankiewicz
Muzyka: Bester Qartet, Jello Biafra i No Means No, Robert R, Kira Skov, W. A. Mozart
Obsada: Artur Bieńkowski,  Zbigniew Kocięba, Marcin Motyl, Agata Ambrozińska-Rachuta, Karina Adamczak-Kasprzak, Agnieszka Fertała, Adrian Radwański

Spektakl Sanatorium, Polski Teatr Tańca z Poznania
Premiera: 22 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
Słupsk

Dodaj komentarz