• 2015-01-15

Wieczór z Raimundem Hoghe i Judy Garland

W niedzielę 18 stycznia w Starym Browarze w Poznaniu odbędzie się kolejne spotkanie z wybitnym choreografem Raimundem Hoghe, który zaprezentuje solo poświęcone postaci Judy Garland.

Raimund Hoghe, „An evening with Judy" (źródło: materiały prasowe)

Raimund Hoghe, „An evening with Judy" (źródło: materiały prasowe)

Najnowsze solo Raimunda Hoghe kontynuuje serię portretów śpiewających kobiet. Po Marii Callas, bohaterce spektaklu 36, Avenue George Mandel (prezentowanym w Starym Browarze w 2011 roku), przyszedł czas na amerykańską piosenkarkę i aktorkę Judy Garland, której kariera rozpoczęła się już w dzieciństwie, skończyła jednak tragicznie – w wieku 47 Garland zmarła wskutek przedawkowania leków nasennych. W swoim solo Raimund portretuje artystkę i jej twórczość na tle jej prywatnego życia i powojennej Ameryki oraz przełamuje stereotypowy obraz Judy Garland jako aktorki udowadniając, że była o wiele bardziej wszechstronną artystką, niż dotąd uważano: występowała nie tylko w kultowych musicalach, ale zachwycała także w filmowych rolach dramatycznych, jak choćby w Judgment at Nuremberg odsyłającym bezpośrednio do pierwszego solo Raimunda Hoghe, Meinwarts (1994), w którym pojawia się przedstawiona w filmie historia żydowskiego śpiewaka Josepha Schmidta zamordowanego przez Nazistów w Szwajcarii.

Urodzony w Wuppertalu, Raimund Hoghe zaczynał jako dziennikarz Der Zeit – pisarz, teoretyk i krytyk sztuki i tańca, autor wielu portretów artystycznych outsiderów – by w latach 80. zostać dramaturgiem Piny Bausch i autorem 2 książek o jej Tanztheater. Od początku lat 90. zdecydował się zająć reżyserią-choreografią, kreując poetyckie spektakle łączące w sobie najlepsze osiągnięcia i doświadczenia (a także odwieczne tematy – alienacji / wykluczenia / (braku) miłości i samotności) klasycznego teatru tańca z estetyką minimalistycznej sztuki inspirującej najnowsze tendencje w choreografii. Z połączenia wielkiej tradycji z oryginalną wizją artystyczną i szczególną muzyczną wrażliwością powstała sztuka o unikatowej jakości i estetyce plasująca Raimunda Hoghe w czołówce europejskich choreografów przełomu wieków. Jego osobista historia (od dziecka jest obciążony kalectwem, a jego homoseksualna orientacja w latach 70. i 80. czyniły go podwójnie wykluczonym ze społeczeństwa) i artystyczna droga stanowią doskonały przyczynek do analizy fenomenu teatru tańca oraz obserwowania jak artyści wywodzący się z tego nurtu przetwarzają go twórczo przepuszczając przez filtr własnych doświadczeń i wrażliwości. Pokazy An evening with Judy to już trzecia wizyta Raiunda Hoghe w Poznaniu.

Raimund Hoghe, An evening with Judy
18 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Studio Słodownia +3
Stary Browar
Poznań

Dodaj komentarz