• 2015-01-15

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie na żywo w kinie Muranów

25 oraz 27 stycznia w Kinie Muranów w Warszawie odbędą się projekcje na żywo filmów z programu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie.

„Pasja według św. Mateusza”, reż. Ramón Gieling (źródło: materiał prasowe organizatora)

„Pasja według św. Mateusza”, reż. Ramón Gieling (źródło: materiał prasowe organizatora)

Festiwal odbywa się od 1972 roku i jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Europie. Rotterdam Live to międzynarodowe wydarzenie w ramach którego widzowie w różnych częściach Europy będą mogli obejrzeć wybrane premiery z programu 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. Po każdym z seansów odbędzie się transmisja na żywo ze spotkania z twórcami obecnymi na premierze w Rotterdamie, zaś widzowie będą mieli możliwość włączenia się do rozmowy za pomocą twittera.

W programie:

  • Erbarme Dich – Pasja według św. Mateusza projekcja 25 stycznia, godz. 16.00
    Reżyseria: Ramón Gieling
    Obsada: Peter Sellars, Simon Halsey, Emio Greco, Pieter Jan Leusink, Olga Zinovieva, Sytse Buwalda

W swoim najnowszym filmie, Ramón Gieling przedstawia ludzi, dla których Pasja według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha okazała się objawieniem. Każdy z nich ma zupełnie inną przeszłość, która skłania go do osobistego związku z dziełem Bacha. Status społeczny czy narodowość nie mają znaczenia. Pasja wg św. Mateusza oddziałuje na wszystkich z taką samą siłą. Odgrywa decydującą rolę w ich stosunkach z bliskimi i w codziennej pracy. Wypowiedzi każdego z bohaterów przeplatają się z muzyką. Dokument w swojej oryginalnej formie pozwala nam zrozumieć fascynująca relację pomiędzy muzyką a ponadczasowością.

„Speed walking”, reż. Niels Arden Oplev (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Speed walking”, reż. Niels Arden Oplev (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • Speed Walking projekcja 27 stycznia, godz. 19.00
    Reżyseria: Niels Arden Oplev
    Obsada: Villads Bøye, Frederik Winther Rasmussen, Kraka Donslund Nielsen, Anders W. Berthelsen

13-letni Martin, niespodziewanie dowiaduję się o śmierci swojej matki. Dla jego bliskich to cios, po którym nie mogą się pozbierać. On sam, choć nie jest mu łatwo, próbuje żyć dalej. Mimo swojego młodego wieku bierze odpowiedzialność za to, co dzieje się wokół niego i próbuje znów nadać sens codzienności. Jako najmłodszy wśród żałobników, zachowuje się najdojrzalej, starając nie dać się wyprowadzić z równowagi emocjom. Odkrywa swoje pierwsze fascynacje miłosne i poznaje świat dorosłych, dla których jest wsparciem.

Tytułowy speed walking odnosi się nie tylko do dyscypliny sportowej, którą uprawia chłopiec. Jest on również alegorią do życia, przez które idąc, nie warto się zatrzymywać. Reżyser Niels Arden Oplev stworzył ciepły i pogodny film, w którym życie, mimo, że bywa nieprzewidywalnie smutne, wciąż pozostaje ciekawe i warte tego, aby je kontynuować.

44. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie – projekcje na żywo
25 i 27 stycznia 2015 roku
Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz