Meble niczym z Orientu w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Do 8 lutego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać wystawę pt. Meble i Orient. Celem ekspozycji jest pokazanie, jaki wpływ na wygląd i dekoracje mebli produkowanych w Europie miał Orient.

Wystawa „Meble i Orient”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot. Anna Kowalów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Meble i Orient”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot. Anna Kowalów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sekretarzyk wykonany w stylu otomańskim, krzesło zdobione wzorem przedstawiającym kosz z papirusami, szyfoniera dekorowana postaciami myśliwych w orientalnych strojach – to niektóre z eksponatów, które można będzie oglądać na tej wystawie. W sumie wystawionych zostanie kilkadziesiąt zabytków, oprócz mebli będą to obrazy i wyroby ceramiczne.

Zainteresowanie Europy kulturą Orientu sięga czasów wypraw krzyżowych i podróży Marco Polo do Chin, ale wzmogło się zdecydowanie na początku XVII w. Wpłynęły na to liczne kontakty handlowe, a następnie ustanowienie na początku XVII w. Kompanii Wschodnioindyjskich przez Anglię, Holandię i inne kraje. Przedmiotem handlu stały się wyroby wschodnie: meble, tkaniny, porcelana, parawany, różnego rodzaju przybory. Zapoczątkowana wtedy wielka fascynacja sztuką wschodnią trwała około dwustu lat, następnie powróciła w 2. poł. XIX i w XX w. Szczyt zainteresowania tą sztuką w Europie przypada na XVIII w., szczególnie na okres rokoka, którego finezyjne linie łatwo komponowały się z orientalnymi motywami.

Na wystawie pokazujemy meble powstałe w Europie, takie które inspirowane były sztuką Dalekiego i Bliskiego Wschodu – wyjaśnia Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy. Zwiedzający będą mogli zobaczyć na przykład sekretarzyk i fotel nożycowy powstałe ok. 1900 r, które ozdobione zostały popularną na Bliskim Wschodzie dekoracją granos de trigo. Polegała ona na układaniu i naklejaniu w wyciętych w masywie drewna wgłębieniach ornamentów wykonanych z kości lub masy perłowej.

Najstarszym zabytkiem pokazywanym tej wystawie jest fragment skrzyni z XVI w., którą ozdobiono przedstawieniami mężczyzn w strojach wschodnich i w turbanach. Wśród wystawionych eksponatów znalazły się również meble dekorowane scenami z polowań, w których udział biorą myśliwi w orientalnych ubraniach (kabinet niemiecki inkrustowany kością z XVII w. i intarsjowana szyfoniera z ok. 1820 r.), krzesło mahoniowe, w którego ażurowym oparciu znajduje się stylizowany kosz z trzema papirusami. Najnowszy eksponat na wystawie to krzesło wykonane w latach 60. XX w. w polskiej fabryce mebli w Świebodzicach. Jego ażurowe oparcie imituje łodygi bambusa.

Jak widać na przykładzie tego bardzo współczesnego krzesła, orientalne wzory towarzyszą nam na co dzień, ale nie zawsze o tym wiemy. Przygotowaną wystawą chcielibyśmy o nich przypomnieć – mówi Małgorzata Korżel-Kraśna.

Meble i Orient
Wystawę można oglądać od 20 grudnia 2014 do 8 lutego 2015 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz