Maciej Wieczerzak post(pop)owo w Sanoku

Od 16 stycznia w BWA Galerii Sanockiej będzie można oglądać wystawę prac Macieja Wieczerzaka pt. POST(P)OP.

Maciej Wieczerzak, „All” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Wieczerzak, „All” (źródło: materiały prasowe organizatora)

POST(P)OP to seria prac powstała z chęci zmierzenia się z płynnością współczesnego świata. Maciej Wieczerzak sięgnął po typowy dla siebie repertuar tematyczny – w oparciu o motywy popkulturowe buduje opowieści o dwóch podstawowych biegunach ludzkiej egzystencji: seksualności i śmierci. Artysta za skuteczniejszy niż powaga sposób trafienia do widza uznaje ironię i humor, dlatego z uciechą i rozmysłem wikła odbiorcę w przewrotną grę, zarówno na polu znaczeń, jak i przede wszystkim w sferze samej wizualności. Cechą wspólną obrazów z cyklu POST(P)OP jest wykorzystywanie możliwości generowania optycznych złudzeń. Wybierając tematy prac, Wieczerzak ponownie zwraca się w stronę historii sztuki. W jego obrazach natrafiamy na cytaty z Rembrandta i Hansa Holbeina, a także parafrazę Jacksona Pollocka.

Tym, co odróżnia obrazy składające się na POST(P)OP od wcześniejszych prac artysty, jest większa świadomość przestrzeni, zarówno tej na obrazie, jak i poza nim. W niektóre prace zostały wbudowane obrazy podprogowe – takie, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tylko ozdobą, ale przy głębszym wejrzeniu otwierają dodatkową perspektywę znaczeniową.

Wieczerzak niezmiennie stosuje infantylizm jako metodę maskowania rzeczy intrygujących go. Niejednoznaczność jako próba wymknięcia się kategorycznym formom i narzuconym znaczeniom jest jego zdaniem jednym z najlepszych sposobów pobudzenia odbiorcy do myślenia. W tym przypadku jest także odpowiedzią na zajmującą artystę kategorię płynności:

Przeważnie coś nie jest tym, na co wygląda. Staram się rozbijać rzeczy na czynniki pierwsze, a dopiero później analizować, o co w tym wszystkim chodzi. Mam nadzieję, że mój widz również wciągnie się w tę grę.

/Anna Sidoruk/

Maciej Wieczerzak urodzony 20 stycznia 1986 roku w Mielcu. Studiował Edukację Artystyczną na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. 2010 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa profesora Stanisława Białogłowicza. Prowadzi niezależną pracownię ENFANT TERRIBLE. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i designem. Autor ośmiu wystaw indywidualnych, uczestnik i organizator wielu wystaw zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. W latach 2011–2014 współpracował z Domem Aukcyjnym Abbey House. Mieszka i pracuje w Mielcu.

Maciej Wieczerzak, POST(P)OP
Wernisaż: 16 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 13 lutego 2015 roku
BWA Galeria Sanocka
Rynek 14
Sanok

Dodaj komentarz