• 2015-01-15

Jezioro łabędzie na żywo w Kinie Praha

25 stycznia o godz. 15.45 w warszawskim Kinie Praha odbędzie się transmisja przedstawienia baletowego z cyklu Bolshoi Ballet Live. Widzowie obejrzą na żywo Jezioro łabędzie w choreografii Jurija Grigorowicza.

„Jezioro łabędzie” w choreografii Jurija Grigorowicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jezioro łabędzie” w choreografii Jurija Grigorowicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trudno dziś uwierzyć, że moskiewska premiera tego baletowego przeboju okazała się całkowitą klapą. Nie było to jednak to Jezioro łabędzie, które miłośnicy baletu na całym świecie uważają za arcydzieło arcydzieł. Dopiero wersja choreograficzna Mariusa Petipy  z 1895 roku zaprezentowana w Petersburgu zdobyła poklask i do dziś istnieje na wszystkich liczących się scenach baletowych w licznych wersjach i przeróbkach.

Niemal zawsze niezmienną częścią Jeziora łabędziego pozostają słynne białe akty, czyli akt II i IV, w których tancerki odgrywające role łabędzi występują w białych tiulowych spódniczkach – paczkach. Co ciekawe, to nie Petipa, ale jego uczeń Lew Iwanow jest autorem tych fragmentów, które stały się symbolem baletu w ogóle. Na moskiewskiej scenie Jezioro pozostaje stale w repertuarze, a podwójną, arcytrudną główną rolę dobrej zaklętej Odetty i złej Odylii wykonywały i wykonują kolejne pokolenia najwybitniejszych balerin od Galiny Ułanowej, przez Maję Plisiecką po Swietłanę Zacharową.

Jezioro łabędzie
Choreografia: Jurij Grigorowicz
25 stycznia 2015 roku
Kino Praha w Warszawie

Dodaj komentarz