• 2015-01-15

Gry i zabawy sprzed 100 lat w Fotoplastykonie Poznańskim

Galeria Miejska Arsenał zaprasza na wystawę stereofotografii pt. Gry i zabawy w 3D, którą będzie można oglądać od 30 stycznia w Fotoplastykonie Poznańskim.

Stereografia – Dzieci z owieczką (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stereografia – Dzieci z owieczką (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czasie ferii szkolnych i karnawału w Fotoplastykonie Poznańskim zapoznać się będzie można z wystawą stereofotografii pokazujących, jak dzieci i młodzież spędzały wolny czas ponad sto lat temu. Świat dzieci przełomu minionych stuleci znacznie różnił się od obecnego: popularne były inne zabawy, a rodzice inaczej wprowadzali swoje pociechy w dorosłe życie. Obok form rozrywki stereofotografie pokażą, jak starano się angażować dzieci w prace domowe i gospodarskie, ale także podejmować takie tematy jak pierwsze miłości dorastających chłopców i dziewczynek. Na wystawie zaprezentowane zostaną stereofotografie czarno-białe i kolorowe z całego świata, ilustrujące jak bardzo różnił się od siebie świat dzieci w Stanach Zjednoczonych, Europie, Rosji, Indiach czy państwach Ameryki Południowej.

Wystawie towarzyszą dwa cykle warsztatów dla dzieci i młodzieży szkolnej (w przedziałach wiekowych 6-9 i 10-15 lat) poświęcony zabawom ze światłem i fotografią oraz dwie prezentacje (3 i 17 lutego) dla dorosłych na temat Fotoplastykonu Poznańskiego, jego funkcjonowania, historii i przygotowywaniu wystaw na kolejne ekspozycje.

Wszystkie ekspozycje w Fotoplastykonie Poznańskim organizowane są przez Galerię Miejską Arsenał we współpracy z Wydawnictwem Miejskim Poznania.

Gry i zabawy w 3D
Wernisaż: 30 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 1 marca 2015 roku
Fotoplastykon Poznański

Dodaj komentarz