• 2015-01-15

Dwie nominacje Idy do Oscarów!

Ida Pawła Pawlikowskiego została nominowana do Oscarów w dwóch kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia. Zwycięzców poznamy na Gali 22 lutego.

„Ida", reż. Paweł Pawlikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ida", reż. Paweł Pawlikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ida otrzymała także drugą nominację w kategorii najlepsze zdjęcia –  Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal.

Ida jest to wzruszająca opowieść o życiu. Polska, 1962 rok. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Matka przełożona namawia ją, by przed złożeniem ślubów odwiedziła swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o losach rodziny – wyznaje, że Anna jest Żydówką. Obie wyruszają w podróż do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną, by poznać nie tylko tragiczną historię ich rodziny, ale i prawdę o tym kim są.

Trwa świetna passa Idy. Została już obsypana wieloma nagrodami, a najważniejsze z nich – tytuł najlepszego filmu europejskiego wręczoną przez Europejską Akademię Filmową oraz polskie Orły. Otrzymała także nominacje do Złotych Globów, Goya i BAFTA.

Oprócz Idy nominacje w kategorii krótkometrażowe filmy dokumentalne otrzymały Nasza klątwa Tomasza Śliwińskiego i Joanna Anety Kopacz.

Oscary 2015
22 lutego 2015 roku
Dolby Theatre w  Los Angeles

Dodaj komentarz