• 2015-01-15

Ciało Małgorzaty Szumowskiej w polskich kinach

6 marca odbędzie się polska premiera najnowszego dzieła Małgorzaty Szumowskiej Ciało. Film znalazł się w elitarnym gronie tytułów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie.

„Ciało”, reż. Małgorzata Szumowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ciało”, reż. Małgorzata Szumowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Film Małgorzaty Szumowskiej znalazł się w elitarnym gronie tytułów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia tegorocznego Berlinale. To drugi z rzędu – po W imię… – film Szumowskiej startujący w Konkursie Głównym festiwalu w Berlinie i czwarty w programie imprezy. Stawia to ją obok największych nazwisk polskiego kina – Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego.

BODY/CIAŁO to opowieść o ciele, o naszym stosunku do niego, o relacji z nim. Z ciałem starym, ale i tym młodym, które za wszelką cenę chce być inne, jest nieakceptowane przez właściciela; o ciele, które już odeszło i jest tylko skorupą; o ciele astralnym, w które wierzy Anna. To również opowieść o kraju, o Polsce, która przecież też jest symbolicznym „ciałem”; miejscem, po którym chodzimy, które kochamy lub nie znosimy, plujemy na nie lub je wywyższamy. BODY/CIAŁO to prosta i sentymentalna historia. Chcemy ją opowiedzieć z dystansem, inteligentną ironią i humorem.

(Małgorzata Szumowska)

Ciało
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Szumowska
Obsada: Janusz Gajos, Justyna Suwała, Maja Ostaszewska, Adam Woronowicz
Od 6 marca 2015 roku

Dodaj komentarz