Antonina Janus za oknem w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zapowiada debiut artystyczny Antoniny Janus, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, artystki poruszającej się w dziedzinach malarstwa, grafiki i rysunku. Otwarcie wystawy pt. Za oknem odbędzie się 16 stycznia.

Antonina Janus, „Autoportret z krajobrazem”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonina Janus, „Autoportret z krajobrazem”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonina Janus maluje wrażliwie, maluje korzystając z wyobraźni. I, co najważniejsze, to malarstwo jest o czymś, ta twórczość dotyka spraw ważnych, nie ma w nim miejsca na rzeczy przypadkowe. To malarstwo wizyjne. Wizja artystki rodzi się z uważnej obserwacji rzeczywistości i artystycznej odpowiedzi na tę rzeczywistość, a forma znaleziona przez autorkę pobudza do zastanowienia, przystanku i wejścia w głąb obrazów.

Poczesne miejsce w malarstwie Antoniny Janus zajmuje autoportret (przykładowo Pomarańczowy autoportret z 2013, Autoportret w zielonym płaszczu z 2013, Autoportret z Wojtkiem z 2014 czy Autoportret w Wiśniowej z 2014 roku). Artystka obserwuje nie tylko siebie, ale i otoczenie w całym spektrum tego, co ją dotyka na co dzień. Świadomie znajduje i wprowadza na swoje obrazy ważne dla siebie symbole i malarskie znaki: domu, drzewa, tkaniny, głowy, dodając im własne znaczenia, przetwarzając je na swój subiektywny język i rozważając o kondycji człowieka. Przez obrazy przewija się nastrój zadumy i nostalgii, ale również wiary i nadziei. Figurom towarzyszy pejzaż, surowy, jakby przed burzą, dziwny i groźny. Samotna postać we wnętrzu, przedstawiona w zadumie, jest jednak oświetlona promieniami słońca. Z kolei w innej pracy na parę spływa z krajobrazu-obrazu wielobarwny strumień światła rozbitego wręcz na fotony, jakby potężny promień nadziei.

W tych sugestywnych kompozycjach figurze przydana jest rola myśliciela krytycznie przypatrującego się światu poza obrazem. Patrzy na nasz świat z wnętrza własnego, jakby pytając się odbiorcy, czyż mój nie jest piękniejszy, prawdziwszy i uczciwszy? Pokazuje nam w swoich obrazach świat, gdzie ostrym światłem i kolorem ujawnia się tęsknota za pięknem, za wartościami i ideałami, które stanowią o godności człowieka. Gdzie poprzez zderzenie formy obrazu z symbolem, ideą, odbiorca jest przenoszony na rękach wyobraźni Antoniny Janus w świat wewnętrznej małej ojczyzny autorki. Gdzie wreszcie będąc w środku obrazu stoimy twarzą w twarz z artystką, doświadczając jej własnego świata, czasami mrocznego, niekiedy idyllicznego. Jest tam samotność, ale i przyjaźń, zaduma, ale i radość, groza burzy, ale i słoneczna nadzieja. Widzimy kłębiące się ciemne chmury, spaloną ziemię, porwany przez wiatr czerwony płaszcz, tajemniczą głowę, lecz światło rozświetla domy i ogrody, błyszczy w słońcu kapliczka a cicha dróżka prowadzi gdzieś za horyzont dając nadzieję. Delikatnie szeleszczą drzewa, przepływa wielki ptak, para siedzi na ławce i niejako pozwalając się obserwować, obserwuje nas…

Grzegorz Wnęk

Antonina Janus, „Autoportret we wnętrzu”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonina Janus, „Autoportret we wnętrzu”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonina Janus – urodzona w 1988 roku w Częstochowie. W 2009 roku rozpoczęła studia na wydziale malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom, pod kierunkiem prof. Zbigniewa Sprychy, obroniła w 2014 roku. Poza obrazami w technice olejnej i temperowej zaprezentowała również aneks z rysunku, wykonany w pracowni prof. Grzegorza Wnęka.

Antonina Janus, Za oknem
W ramach Programu Promocji Młodych
Wernisaż: 16 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać 15 lutego 2015 roku
Galeria Antresola
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz