Nabokov odkryty jako pisarz-dokumentalista

28 stycznia do księgarń trafi biografia Ukryta historia Vladimira Nabokova, której autorką jest dziennikarka Andrea Pitzer. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Muza SA.

Andrea Pitzer „Ukryta historia Vladimira Nabokova” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Andrea Pitzer „Ukryta historia Vladimira Nabokova” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Równo sześćdziesiąt lat temu powieść Lolita rozpętała prawdziwą burzę, a dzięki niej autor zyskał miano jednego z najważniejszych pisarzy minionego wieku. Sunday Times nazwał ją jedną z trzech najważniejszych książek 1955 roku. W odpowiedzi krytyk Sunday Express napisał, że jest to najbardziej sprośna i ordynarna literatura, jaką kiedykolwiek czytał, oraz że to czysta, niepohamowana pornografia. Właściwie odczytana pokazuje, że intencją Nabokova nie było zgorszenie czytelników. W swoim dziele zamaskował przerażenie amerykańskim antysemityzmem. Co pisarz ukrył w innych swoich książkach?

Przez lata uchodził za pisarza całkowicie oderwanego od rzeczywistości. Geniusza pielęgnującego ideę sztuki dla sztuki, którego prawdziwą pasją były motyle. Mało kto pamięta, że Nabokov był świadkiem przerażających wydarzeń XX wieku: uciekł z Rosji po rewolucji, następnie z hitlerowskich Niemiec. Z Francji wydostał się wraz z żoną Żydówką tuż przed nazistowską okupacją.

Dzięki niedawno odtajnionym dokumentom wywiadu i odzyskanym materiałom wojskowym dziennikarce Andrei Pitzer udało się odczarować jego obraz. Nabokov jawi się jako prawdziwy pisarz-dokumentalista. Autorka pokazuje te niepokojące nawiązania do historii ukryte w dziełach Nabokova. Jej książka to także biografia rodziny, przyjaciół, najbliższego otoczenia. W tle zaś cały czas przewija się inny wielki pisarz, Aleksander Sołżenicyn.

Autorka podążyła tropami pozostawionymi przez Nabokova i odnalazła klucz do świata ukrytego w jego twórczości.

Andrea Pitzer, dziennikarka, publikowała m.in. w USA Today i Poet Lore. Jest absolwentką School of Foreign Science na Uniwersytecie w Georgetown. Ukryta historia Vladimira Nabokova to jej pierwsza książka.

Andrea Pitzer, Ukryta historia Vladimira Nabokova
Premiera: 28 stycznia 2015 roku
Wydawnictwo Muza SA

Dodaj komentarz