Abraham Cruzvillegas – Zaprojektuj swoje sąsiedztwo!

30 stycznia w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 rozpoczną się warsztaty współtworzenia przestrzeni miejskiej pt. Zaprojektuj swoje sąsiedztwo!. Działanie towarzyszy wystawie Abrahama Cruzvillegasa pt. Autodestrucción6: Chichimecachubo: Matzerath@S13.

Abraham Cruzvillegas, „Autodestrucción6 Chichimecachubo Matzerath@S13”, 2014, detal, Gdańska Galeria Miejska, fot. Krzysztof Olechnowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Abraham Cruzvillegas, „Autodestrucción6 Chichimecachubo Matzerath@S13”, 2014, detal, Gdańska Galeria Miejska, fot. Krzysztof Olechnowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia warsztatów współtworzenia przestrzeni miejskiej jest architektura nieformalna, wszelkiego rodzaju formy tymczasowe, prowizoryczne, wielokrotnie nieudolne w wymiarze estetycznym, ale zbudowane w oparciu o specyficzną etykę regulującą relację z przestrzenią materialną. Etykę, która nakazuje szacunek wobec przedmiotu i maksymalizuje sposoby jego użycia. Architektura nieformalna stanowi doskonałą przeciwwagę dla profesjonalnych zabiegów projektowania miasta, to najbardziej autentyczne ślady życia mieszkańców, zdradzające specyfikę lokalną; przykłady radzenia sobie z nieprzystępnym otoczeniem, małe poletka wolności i nieskrępowanej ekspresji twórczej.

Bazując na praktykach prowadzących do powstawania spontanicznych form architektonicznych, rodzących się w sposób oddolny i kolektywny, organizatorzy chcą zaprosić uczestników warsztatów do pracy nad wspólnym tworzeniem przestrzeni miejskiej. Warsztaty będą skoncentrowane na wybranym przez uczestników obszarze Gdańska (ulicy, sąsiedztwie) – w tym celu prosimy o wypełnienie ankiety. Poprzez działania warsztatowe odbiorcy będą zachęceni do rozmowy o możliwościach zmiany danej przestrzeni, występujących tam konfliktach oraz znaleźć punkty wspólne ścierających się grup interesów. Celem warsztatów będzie wypracowanie narzędzi, które pozwolą w przyszłości projektować razem z sąsiadami najbliższe otoczenie. Projektować jednak tak, by efekty starań miały charakter demokratyczny, uwzględniający potrzeby wszystkich zaangażowanych, a jednocześnie w swoim wymiarze fizycznym były bardziej trwałe aniżeli źle pojęta prowizorka.

Prowadzenie: Anna Czaban i Witek Hebanowski

Witek Hebanowski – socjolog (specjalizacja: mediacje i negocjacje), założyciel i prezes Fundacji Inna Przestrzeń, współzałożyciel i wiceprezes The NGO Caribbean Development Foundation. W czasie studiów działa w warszawskiej Amnesty International, jest inicjatorem i koordynuje pierwsze edycje Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów AI. Jest trenerem i facylitatorem – prowadzi szkolenia i warsztaty w krajach Europy, Azji, Kaukazu i na Karaibach – w tym dotyczące samoorganizacji przestrzeni miejskiej (dla oddolnej inicjatywy mieszkańców placu Pecherska w Kijowie).

Od lat zafascynowany Kaukazem, współtworzy festiwal Transkaukazja – jedyny na świecie multidyscyplinarny festiwal inspirowany współczesnym Kaukazem, koordynuje projekty rozwojowe i artystyczne, które opierają się na współpracy Polski z krajami Kaukazu (w tym interdyscyplinarny program realizowany na pograniczu Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu – One Caucasus). Jest inicjatorem różnorodnych przedsięwzięć – m.in. portalu o wielokulturowej Warszawie – Kontynent Warszawa. Wydawca książek dotyczących pogranicza architektury, sztuki współczesnej i samoorganizacji (m.in. Architektura Cienia oraz Ministry of Highways. A Guide to Performative Architecture of Tbilisi). Współpracował z Radiem TOK fm (prowadził audycje – m.in. Monitor Olimpijski, Inna Przestrzeń w Radiu TOK fm). Jest współinicjatorem i współorganizatorem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.

Anna Czaban – absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich w Krakowie (Uniwersytet Jagielloński). Kuratorka, krytyczka sztuki, redaktorka książek i katalogów do wystaw, publikowała m.in. w Obiegu, Exicie, Wysokich Obcasach, Flash Art. Od 2009 roku kuratorka w Galerii Miejskiej Arsenał, redaktorka naczelna magazynu o sztuce PUNKT. Redaktorka, wspólnie z Karoliną Sikorską i Martą Kosińską obszernej publikacji o strategiach kuratorskich w Polsce – Zawód: kurator.

Kuratorka: Patrycja Ryłko

Warsztaty Zaprojektuj swoje sąsiedztwo!
Działanie towarzyszące wystawie Abrahama Cruzvillegasa Autodestrucción6: Chichimecachubo: Matzerath@S13
30 stycznia 2015 roku, godz. 16.00–19.00
31 stycznia 2015 roku, godz. 12.00–16.00
1 lutego 2015 roku, godz. 12.00–15.00 (debata oksfordzka – za i przeciw realizacji planu zmiany) i godz. 18.00 (podsumowanie rezultatów pracy + podział zadań)
Gdańska Galeria Miejska 2 (ul. Powroźnicza 13–15) oraz wybrane przez uczestników warsztatów miejsce w przestrzeni publicznej Gdańska.

Dodaj komentarz