List do przyjaciela Romana Kirilenko w Warszawie

Od 9 stycznia w warszawskiej Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi można oglądać wystawę malarstwa Romana Kirilenko pt. List do przyjaciela.

Ryszard Kirilenko, „Na działce drzewo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Kirilenko, „Na działce drzewo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

List do przyjaciela – tytuł cyklu i całej wystawy wyraźnie wskazuje na to, co jest kluczowe w pracy Romana Kirilenko – spotkanie i niezaspokojenie, odwaga wejścia w na tyle głęboki kontakt z rzeczywistością, z drugim człowiekiem, że jego efektem jest nowa jakość, powstanie obrazu. Prawdziwa relacja zawsze implikuje zmianę, niesie ryzyko i pytanie kim się stanę, bo nigdy nie będę już taki sam. Potrzebna jest silna wiara, że ten z kim artysta podejmuje dialog to przyjaciel, ktoś kto nie jest tylko obserwatorem, ale patrzy w tym samym kierunku co autor, nadaje słowom i obrazom ten sam system znaczeń, kto pomaga przezwyciężyć samotność, sprawia, że warto podejmować trud pozostawienia po sobie śladu. (…)

Na wystawie można obejrzeć również obrazy, które odnoszą się do odpowiedzialności za przekaz, kreowania własnego języka, nazywanie nienazwanego i pytania o sens sztuki. Poszukiwania składające się na cykl Wysypisko zbędnych liter autor lapidarnie ujął w stwierdzeniu, że litera, oparta o ścianę, może tę ścianę przewrócić. Litery, cały alfabet, jest dla artysty symbolem pełni, kompletności, połączeniem ducha i materii. Twórca buntuje się przeciw okaleczaniu rzeczywistości, zamazaniu obrazu, chce widzieć z pełną jaskrawością, nie odwraca wzroku od tego co znalazło się na wysypisku. W pracach dominują czyste intensywne barwy zestawiane z czernią, złotem i srebrem – artysta chce dobitnie pokazać, że to co odrzucamy może powiedzieć więcej niż to co pozostało.

Kirilenko wypowiada się poprzez malarstwo, rysunek, tradycyjną grafikę warsztatową, grafikę komputerową i fotografię. Rozmaitość środków wyrazu i perfekcjonizm warsztatowy nie służy kokietowaniu odbiorcy, nie jest też sztuką dla sztuki, lecz świadomym wyborem twórczej drogi, drogi poszukiwań, na której stawać się znaczy więcej niż być…

M. Ofierska

Roman Kirilenko – malarz, grafik, designer. Studia – ASP Warszawa, dyplom z grafiki warsztatowej 1983 roku. Zajmuje się: malarstwem, grafiką warsztatową (m.in. udział – X Biennale Grafiki Kraków, VII Biennale Grafiki Friedrikstadt – Norwegia, Festiwal Grafiki Współczesnej Menton – Francja, Biella per Incisione – Włochy i wiele innych), rysunkiem (XXIII Premio International de dibuix Joan Miro, Barcelona – Hiszpania, IV i V Triennale Rysunku Współczesnego Wrocław…) oraz fotografią artystyczną – srebrny medal w Edmonton w Kanadzie w 1983 roku – nagroda Canon i Kodak, w 2001 r. ukazał się album fotograficzny, jego autorstwa, poświęcony Tunezji (wydawnictwo Bellona). Od 1992 roku zajmuje się również grafiką komputerową (opracował graficznie ponad 1000 publikacji – książki, foldery, plakaty, kalendarze, układy i systemy typograficzne gazet i czasopism). 1985 – stypendium artystyczne MKiS. W 1983–1982 asystent na wydziale Grafiki w pracowni fotografii warszawskiej ASP. W latach 1977–1981 stała, cotygodniowa współpraca jako grafik-rysownik z tygodnikami Kultura, Politechnik.

Roman Kirilenko, List do przyjaciela
Wystawę można oglądać od 9 stycznia do 1 lutego 2015 roku
Państwowa Akademia Nauk Muzeum Ziemi
Al. Na Skarpie 27
Warszawa

Dodaj komentarz