• 2015-01-14

Przegląd kina urugwajskiego

Ambasada Urugwaju oraz KinoPort w Gdańsku zapraszają na przegląd współczesnego kina urugwajskiego, który odbędzie się 17 i 18 stycznia.

„Podróż nad morze", Przegląd Filmów Urugwajskich (źródło: materiały prasowe)

„Podróż nad morze", Przegląd Filmów Urugwajskich (źródło: materiały prasowe)

Filmy, które znalazły się w programie, wyróżniają się wysokim poziomem realizacji oraz niebanalną fabułą, co potwierdzają liczne nagrody przyznane im na narodowych i międzynarodowych festiwalach.

Gigant (Gigante), 2009 (Urugwaj, Argentyna, Hiszpania, Holandia, Niemcy ), reż. Adrián Biniez
Berlinale – Grand Prix Jury Srebrny Niedźwiedź za Najlepszy film
Berlinale – Nagroda Specjalna za Najlepszy debiut
MFF w San Sebastian – Nagroda Specjalna

Jara – 35-letni samotny, spokojny i nieśmiały mężczyzna – jest ochroniarzem w jednym z supermarketów na przedmieściach Montevideo. Pracuje na nocnej zmianie i za pomocą kamer monitoruje cały obiekt. Jego dyżury przebiegają dosyć spokojnie, bo w budynku niewiele się dzieje. W konsekwencji większość czasu Jara spędza dokładnie na tym samym co robi w domu: oglądaniu filmów, rozwiązywaniu krzyżówek czy słuchaniu muzyki. Wydaje się, że nic nie zakłóci monotonnej pracy mężczyzny. Jednak wszystko się zmienia, kiedy pewnej nocy na jednym z monitorów spostrzega młodą sprzątaczkę Julię. Dziewczyna wpada mu w oko. Jara coraz bardziej zaczyna się nią interesować i nie może przestać o niej myśleć. Początkowo godzinami obserwuje Julię na monitorach, kiedy dziewczyna sprząta supermarket. Potem postanawia dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Zaczyna ją śledzić, co szybko staje się jego obsesją…

Papieska toaleta (El bano del Pap), 2007 (Urugwaj, Brazylia, Francja), reż. César Charlone, Enrique Fernández
MFF w Cannes – nominacja do Złotej Kamery
MFF w Cannes – udział w konkursie Un Certain Regard
MFF w San Sebastian – Nagroda Specjalna

Ciekawy obraz ciężkiego życia pogodnych ludzi z przygranicznego miasteczka w Urugwaju. Bohaterowie utrzymujący się głównie z przemytu, dostrzegają wspaniałą szansę na poprawę swojego losu w pielgrzymce papieża Jana Pawła II, który ma odwiedzić ich miejscowość. Mieszkańcy zaciągają kredyty i zaczynają domową produkcję wszystkiego, co mogłoby się dobrze sprzedać wśród pielgrzymów. Mimo wielkich nadziei i ogromnej wiary, nie wszystko jednak układa się tak, jakby chcieli… Wspaniały, ciepły i pełen humoru film o rzeczach z pozoru smutnych: utraconym dorobku życia, przekreślonej przeszłości i zgubionych marzeniach.

Podróż nad morze (El viaje hacia el mar), 2003 (Urugwaj, Argentyna), reż. Guillermo Casanova

Podróż nad morze jest dowodem na to jak mądre i wzruszające dla widzów na całym świecie może być kino w najprostszej postaci. Kilku przyjaciół z mieściny w urugwajskim interiorze postanawia wyruszyć po raz pierwszy w życiu nad brzeg morza. Ich podróż staje się pretekstem do zaprezentowania specyficznej mentalności mieszkańców jednego z najbardziej prowincjonalnych, ale i najszczęśliwszych krajów świata. Dla wielu widzów zaskakujący będzie obraz Urugwaju daleki od świata pokazanego w Whisky, choć zarazem swojski.

Zły dzień na wędkowanie (Mal dia per pescar), 2009 (Urugwaj, Hiszpania), reż. Álvaro Brechner
MFF w Cannes – nominacja do nagrody Tygodnia Krytyki oraz do Złotej Kamery
Warszawski Festiwal Filmowy – nagroda w Konkursie Wolny Duch

Jacob van Oppen, swego czasu najsilniejszy człowiek świata, wraz ze swym managerem Orsinim, który sam siebie nazywa Księciem, zarabiają podróżując po południowoamerykańskich miasteczkach, gdzie organizują pokazy zapasów. Ich przyjazd do miasta Santa Maria wywołuje euforię, miejscowa gazeta koniecznie chce sponsorować pokaz, rzesza ochotników zgłasza się do plakatowania miasta i ogłoszony zostaje konkurs na godnego przeciwnika dla Jacoba. Sprytny Orsini wie, jak znaleźć właściwego kandydata, ale polując w Santa Maria może trafić na większego zwierza, niż mu się kiedykolwiek śniło… Oryginalny debiut o prostych wartościach, przyjaźni, lojalności i szacunku, istniejących na przekór niesprzyjającemu światu.

Przegląd Filmów Urugwajskich
17–18 stycznia 2015 roku
17 stycznia 2015 roku: Podróż nad morze (godz. 17.00) oraz Zły dzień na wędkowanie (godz. 18.30)
18 stycznia 2015 roku: Papieska toaleta (godz. 17.00) oraz Gigant (godz. 18.45)
Kino KinoPort
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Gdańsk

Dodaj komentarz