• 2015-01-14

Bilety na pierwsze Przedsmaki w 2015 roku są już dostępne

29 stycznia w kinie Muranów w Warszawie ruszają pokazy filmów nagrodzonych na ostatnim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków. Cykl rozpoczną Drzwi Chienna Hsianga.

„Drzwi”, reż. Chienn Hsiang (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Drzwi”, reż. Chienn Hsiang (źródło: materiały prasowe organizatora)

Styczniowe Przedsmaki to dwa wieczory z filmami nagrodzonymi na 8. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

  • 29 stycznia, godz. 18.00 – Drzwi w reżyserii Chienna Hsianga – uhonorowany przez People’s Jury tytułem Najlepszego Filmu sekcji Nowe Kino Azji

Drzwi to subtelny portret milczącej Ling, w której życiu wszystko powoli się rozpada: męczy ją przedwczesna menopauza, mieszkanie coraz pilniej wymaga remontu, maszyna przestaje szyć, córka nie odbiera telefonów. Kinowy debiut Chienna Hsianga to poruszająca opowieść o kobiecości, przemijaniu i nadziei na jeszcze jedną szansę.

People’s Jury przyznało filmowi Chienna Hsianga główną nagrodę 8. Pięciu Smaków za wrażliwość, z jaką reżyser buduje obrazem niejednoznaczny portret psychologiczny. Za prostą historię, której sensem jest zrozumienie uniwersalnych doświadczeń.

  • 30 stycznia, godz. 18.00 – Ciebie chcę w reżyserii Hitoshiego One – któremu People’s Jury przyznało Wyróżnienie Honorowe

Ciebie chcę to kilka scen z życia dziewięciorga znajomych, należących do dokyun – niedoedukowanych młodych dorosłych, gustujących w kiczu i banalnych rozrywkach. Ironiczne i zarazem pełne fascynacji spojrzenie na mniej znaną stronę kolorowej japońskiej popkultury.

People’s Jury doceniło film za umiejętne ukazanie zamkniętego horyzontu jednostek wyrzuconych na pobocze wyścigu szczurów, przyznając wyróżnienie dla niebanalnej satyry, której scenariusz oddaje absurd życia współczesnych dwudziestoparolatków z Kraju Kwitnącej Wiśni.

  • 30 stycznia, godz. 20.30 – Zabawmy się w piekle w reżyserii Siona Sono – uznany przez publiczność najlepszym filmem sekcji Kino Grozy

Podczas 8. Pięciu Smaków publiczność festiwalowa po raz pierwszy wybierała najlepszy film włączony w sekcję Kina Grozy. Wyróżnienie trafiło do Zabawmy się w piekle, w którym Sion Sono powraca do nieskrępowanego więzami racjonalności i dobrego smaku filmowego szaleństwa. Sięga po estetykę gore i surrealistyczne poczucie humoru, by opowiedzieć historię grupy filmowców-amatorów o wdzięcznej nazwie Fuck Bombers, którzy wśród fontann krwi realizują wymarzone dzieło z udziałem… prawdziwej yakuzy.

Przedsmaki – pokaz filmów nagrodzonych na 8. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków
29–30 stycznia 2015 roku
Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz