• 2015-01-14

Małgorzata Szumowska nominowana do Złotego Niedźwiedzia!

Trwa świetna passa polskiego kina! Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej Body/Ciało został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 65. MFF Berlinale i jest drugim z rzędu, po głośnym W imię…, obrazem reżyserki, który będzie reprezentował nasz kraj w walce o prestiżowego Złotego Niedźwiedzia.

Małgorzata Szumowska została nominowana do Złotego Niedźwiedzia (źródło: materiały prasowe ogranizatora)

Małgorzata Szumowska została nominowana do Złotego Niedźwiedzia (źródło: materiały prasowe ogranizatora)

Tym samym autorka Ciało dołącza do Romana Polańskiego i Andrzeja Wajdy, jedynych dotychczas twórców z Polski, których kolejne dzieła toczyły zmagania o jedną z najcenniejszych nagród filmowych na świecie.

Jedna z najwybitniejszych reżyserek młodego pokolenia – Małgorzata Szumowska, powraca do walki o najważniejsze nagrody przemysłu filmowego. Jej najnowszy obraz, wyczekiwane Ciało z Januszem Gajosem i Mają Ostaszewską, to nie tylko kolejna produkcja, której światowa premiera odbędzie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, ale również – drugi z rzędu film reżyserki – który zakwalifikował się do Konkursu Głównego imprezy.

W całej historii festiwalu tylko dwaj polscy twórcy mogli poszczycić się takim osiągnięciem. Pierwszym z nich był Roman Polański, który w latach 1965 i 1966 zaprezentował berlińskiej publiczności nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem Wstręt oraz Matnię. Trzy dekady później, w latach 1996 i 1997, w Konkursie Głównym imprezy o nagrody rywalizowały kolejno Wielki tydzień i Panna Nikt Andrzeja Wajdy.

Tegoroczne Ciało jest dla Szumowskiej czwartym filmem, który zaistnieje na MFF Berlinale. W 2013 roku, w ramach Konkursu Głównego 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, odbyła się światowa premiera filmu W imię…. Obraz uhonorowano prestiżową nagrodą Teddy. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.

65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale
Od 5 do 15 lutego 2015 roku
Berlin

1 komentarz do artykułu “Małgorzata Szumowska nominowana do Złotego Niedźwiedzia!”

  1. Maciek

    a co z Dyrygentem (nagroda aktorska dla Seweryna) i Tarakiem Wajdy (nagroda Bauera), ktore były w konkursie kolejno w 1980 roku i 2009, a jeszcze Skolimowski, Kawalerowicz i Zaorski? Dlaczego nikt sobie nie zda trudu i nie napisze rzetelnie?!

Dodaj komentarz