• 2015-01-14

Belgijski kandydat do Oscara – Dwa dni, jedna noc – w polskich kinach

Nominowany do BAFTA w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Dwa dni, jedna noc braci Dardenne będzie miał polską premierę 27 stycznia.

„Dwa dni, jedna noc”, reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dwa dni, jedna noc”, reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Obraz został wyreżyserowany przez braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne – dwukrotnych zdobywców Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes za Dziecko i Rosettę. Ten wychwalany przez krytyków film określany jest mianem najlepszej produkcji w dorobku wielokrotnie nagradzanych twórców, a rola grającej główną rolę Marion Cotillard uznana została za szczytowe osiągnięcie w karierze nagrodzonej Oscarem aktorki. Dwa dni, jedna noc nominowano do Złotej Palmy na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Cannes oraz uhonorowano nagrodą główną na Sydney Film Festival 2014. Udział w filmie braci Dardenne przyniósł odtwarzającej główną rolę Marion Cotillard Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszej Aktorki.

Sandra staje przed zadaniem z pozoru niemożliwym. Musi przekonać ludzi, z którymi pracuje, aby zrezygnowali ze swoich premii. Jeżeli jej się nie powiedzie – ona sama straci pracę. Wspierana przez męża, kobieta wyrusza na spotkania z kolegami i koleżankami z pracy. Ma tylko jeden weekend, by uratować posadę. Czeka ją spotkanie z pełną gamą ludzkich charakterów i reakcji na jej trudną prośbę.

Dwa dni, jedna noc
Reżyseria i scenariusz: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Obsada: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Catherine Salée Juliette, Batiste Sornin, Pili Groyne, Simon Caudry, Lara Persain, Alain Eloy
Dystrybucja: Kino Świat
Premiera: 27 stycznia 2015 roku

Dodaj komentarz