Agata Czeremuszkin-Chrut – Ćwiczenia z organizmów żywych

Od 16 stycznia w Galerii Sztuki Warzywniak w Gdańsku będzie można oglądać wystawę prac Agaty Czeremuszkin-Chrut pt. Ćwiczenia z organizmów żywych.

Agata Czeremuszkin-Chrut, „Ćwiczenia z organizmów żywych”, Galeria Sztuki Warzywniak w Gdańsku, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Czeremuszkin-Chrut, „Ćwiczenia z organizmów żywych”, Galeria Sztuki Warzywniak w Gdańsku, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ćwiczenia z organizmów żywych to zapis wielokrotny scen z życia codziennego, których punktem centralnym jest człowiek, jego otoczenie i niezmiennie towarzyszące mu zwierzęta. Wizerunki ciała w stopniowym procesie ich przekształcania są przeze mnie deformowane, dekonstruowane by niejako zlepić je na nowo. Dążę do upraszczania formy – redukuję rzeczy zbędne, aby uzyskać większą siłę i wiarygodność przekazu. Jednocześnie działania te stanowią zapis emocji i obserwacji, często podświadomych, ekspresyjnych i bardzo intuicyjnych. Życie, energia, ciało, ruch i wszelkie procesy biologiczne…, wszystko to, co ma swoją anatomię, wagę, skalę, ciepłotę jest niewyczerpanym źródłem inspiracji i impulsem do wypowiedzi artystycznej.

Ćwiczenia z organizmów żywych są prezentacją prac wykonanych na papierze, które niejednokrotnie stanowiły punkt wyjścia do realizacji obrazów wielkoformatowych, będących trzonem mojej twórczości. Prezentowane akwarele, mimo szkicowego charakteru, pozostają autonomicznymi realizacjami, które najsilniej działają w grupie tworząc swobodną narrację. Tak też zaprezentowane zostaną w Galerii Warzywniak.

Prezentowane akwarele wybrałam spośród tych, które nieprzerwanie powstają od roku 2007 do chwili obecnej, równolegle z pracami na płótnie.

Agata Czeremuszkin-Chrut – absolwentka wydziału malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2008). W 2007 roku pobierała naukę w Edinburgh College of Art, a w latach 2011-2012 kontynuowała edukację na warszawskiej ASP. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, muralem oraz grafiką warsztatową.

Jej prace można było oglądać na wystawach m.in. w SecondHome Project (Berlin/Niemcy), Evaston Art Center (Evaston/USA), Galerii E|C (Chicago/USA), Edinburgh College of Art (Szkocja/UK), KunstwerkCarlshutte (SchleswigHolstein/Niemcy), Victorian Artists Society Gallery, (Melbourne/Australia), Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka, Galerii Pionova (Gdańsk), Galerii BWA (Wrocław), Galerii 022 – OW ZPAP (Warszawa), Galerii CK Agora (Wrocław), Galerii Elektor (Warszawa), Galerii BWA w Gorzowie Wielkopolskim. Obrazy jej autorstwa można znaleźć w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Od 2008 roku jest członkiem ZPAP. W 2014 roku jej nazwisko znalazło się w rankingu Kompas Młodej Sztuki.

Agata Czeremuszkin-Chrut, Ćwiczenia z organizmów żywych
Wernisaż: 15 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 28 stycznia 2015 roku
Galeria Sztuki Warzywniak
ul. Opata Jacka Rybińskiego 25
Gdańsk Oliwa

Dodaj komentarz