• 2015-01-13

Sen argentyńskiej nocy letniej

20 stycznia rozpocznie się autorski festiwal Michała Znanieckiego – Festival Ópera Tigre w Buenos Aires. Jego tematem przewodnim będzie Sen nocy letniej.

Festiwal Ópera Tigre (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Ópera Tigre (źródło: materiały prasowe)

Głównym punktem festiwalu będzie premiera operowego widowiska plenerowego The Fairy Queen Henrego Purcella. Wśród artystów znaleźli się goście z Argentyny, Peru, Boliwii, Meksyku, także z Polski i Austrii. Cała akcja rozgrywać się będzie na wyspie muzyki Kaiola Blue w Tigre, która na czas przedstawień festiwalowych zamieni się w czarodziejski las ze Snu. Publiczność przybywająca barkami i łodziami, by zobaczyć spektakl, stanie się integralną częścią widowiska, którego narracja zbudowana została w oparciu o dziesięć przystani na Wyspie. Każda z nich poświęcona została innemu tematowi. Spektakl rozpocznie się już na pierwszym moście, gdzie przypływających gości witać będą wróżki i elfy, postaci z Szekspirowskiego dramatu. To one prowadzić będą widzów przez zakamarki wyspy, gdzie rozegrają się poszczególne sceny opery. Rzemieślnicy przygotowujący spektakl Pyramo i Tysbe w gaju bambusowym, z którymi będzie można wspólnie uczyć się tekstu, złe wróżki atakujące niespodziewanie z wodnych akwenów i mokradeł, akrobaci ukryci w drzewach, Oberon przypływający nocą na tratwie oświetlony jedynie ogniem i światłem księżyca… To tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali realizatorzy tego przedsięwzięcia.

Spektakl będzie też ucztą dla koneserów muzycznych, gdyż obok uznanych artystów świata opery (między innymi Ewa Biegas, czy Pablo Cameselle) usłyszeć będzie można całkiem nowe aranżacje muzyki Purcella na akordeon, bandoneon i gitarę elektryczną.

Festival Ópera Tigre odbywa się na wyspie Kaiola Blue w delcie rzeki Parana oraz w sąsiadujących krajach. Rzeka przecina Brazylię, Argentynę, Paragwaj i swoje ujście ma właśnie w Tigre, granicząc z Urugwajem. Festiwal swoim zasięgiem obejmuje kraje położone wzdłuż rzeki, tworząc kulturowe przystanie wodne, dla których znaczącym akcentem i odnośnikiem zawsze jest kultura polska (w tym roku inauguracją będzie koncert Ewy Biegas Nimfy, syreny, goplany z muzyką Moniuszki, Paderewskiego i Chopina). Idea Festiwalu, to prezentacja spektakli teatralnych i operowych, z wykorzystaniem naturalnej przestrzeni wyspy Kaiola Blue i wodnego otoczenia delty rzeki Parana. Prezentowane spektakle to zarówno intymne, kameralne przedsięwzięcia, jak i spektakularne widowiskami operowe, wpisujące się w mapę najważniejszych festiwali, dla których istotne tło stanowi woda.

Najważniejsi śpiewacy operowi oraz aktorzy już odwiedzali wyspę, dając recitale i biorąc udział w poprzedniej edycji. Wśród zaproszonych gości w 2013 roku wystąpili między innymi : Maria Bayo, Enrique Folger, Gabo Ferro, Cecilia Milone, Ruben Fernandez, Daniela Taberning, Ensamble Tropi.

Festival Ópera Tigre, Michał Znaniecki
Od 20 stycznia do 15 lutego 2015 roku
Kaiola Blue, Tigre
Buenos Aires, Argentyna

Dodaj komentarz