• 2015-01-13

Monodram Dariusza Bereskiego: Bar pod zdechłym psem

16 stycznia na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu Dariusz Bereski zaprezentuje monodram Bar pod zdechłym psem. Reżyserem spektaklu jest Emilian Kamiński.

„Bar pod zdechłym psem", plakat (źródło: materiały prasowe)

„Bar pod zdechłym psem", plakat (źródło: materiały prasowe)

Znany z roli podstępnego Machiavellego, Dariusz Bereski, tym razem zaprezentuje się widzom Teatru Muzycznego w Toruniu w monodramie Bar pod zdechłym psem, według scenariusza Krzysztofa Kolbergera, z muzyką Włodzimierza Nahornego, w którym wciela się w postać walczącego ze swoimi demonami Władysława Broniewskiego.

Prapremiera monodramu w reżyserii Emiliana Kamińskiego miała miejsce w Teatrze Kamienica w Warszawie, 7 stycznia 2014 roku. Rok później Teatr Muzyczny zaprasza na toruńską premierę. Specjalnie na potrzeby spektaklu przystosowana została piwnica Pałacu Dąmbskich – w podziemiach gotyckiego budynku stanęła prowizoryczna scena. Atmosfera miejsca współgra z trudną tematyką Baru. Jest to bowiem historia wybitnego poety, wrażliwego człowieka, walczącego z nałogiem alkoholika, który nie potrafi się uporać z samotnością, alkoholizmem, stratą ukochanych osób. Teksty poetyckie Broniewskiego przeplatane są lirycznymi piosenkami, z muzyką wspomnianego już Włodzimierza Nahornego. Twórcą aranżacji muzycznych do toruńskiej odsłony Baru jest Michał Hajduczenia, który wraz z Robertem Matusiakiem współtworzą dźwiękiem historię przedstawianą przez Bereskiego.

Bar pod zdechłym psem to najtrudniejsze zadanie aktorskie w całej mojej 30-letniej karierze aktorskiej. Zadanie tym trudniejsze, bo przekazane mi przez Krzysztofa Koldbergera. Monodram jest formą wymagająca od aktora niezwykłego poświęcenia i pracy, na którą nie zdecydowałbym się, gdyby nie propozycja Emiliana Kamińskiego i jego wielka pomoc w przygotowaniu roli.

Dariusz Bereski

Dariusz Bereski zachował oryginalną kolejność i strukturę całego materiału, ale dodał do niego krótkie fragmenty prozy z Pamiętników Władysława Broniewskiego 1918–1922. Jest również autorem dwóch wierszy wykorzystanych w trakcie i w zakończeniu spektaklu.

Monodram Bar pod zdechłym psem
16 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Teatr Muzyczny w Toruniu

Dodaj komentarz