• 2015-01-13

Nominacje do BAFTA 2015

BAFTA ogłosiła nominacje do wręczanych corocznie przez siebie nagród. Największe szanse ma walczący o wygraną w 11 kategoriach Grand Budapest Hotel.

„Grand Budapest Hotel”, reż. Wes Anderson (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Grand Budapest Hotel”, reż. Wes Anderson (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Następne w kolejności są Birdman Alejandra Gonzáleza Iñárritu oraz Teoria wszystkiego w reż. Jamesa Marsha (po 10 nominacji). Gra tajemnic Mortena Tylduma startuje w 9 kategoriach. W tym roku Polacy mogą chętniej zainteresować się nagrodami. Ida Pawła Pawlikowskiego będzie walczyć o miano najlepszego filmu nieanglojęzycznego. O ten sam tytuł stara się również Lewiatan, z którym polski film przegrał rywalizację o Złotego Globa. Ponadto właśnie za zdjęcia do Idy nominowani zostali Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. 68. ceremonia wręczenia Nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych odbędzie się 8 lutego w Royal Opera House w Londynie.

Pełna lista nominacji:

Najlepszy film

  • Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales i Jeremy Dawson – Grand Budapest Hotel
  • Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce i Anthony McCarten – Teoria wszystkiego
  • Alejandro González Iñárritu, John Lesher i James W. Skotchdopole – Birdman
  • Nora Grossman, Ido Ostrowsky i Teddy Schwarzman – Gra tajemnic
  • Richard Linklater i Cathleen Sutherland – Boyhood

Najlepszy brytyjski film (Nagroda im. Alexandra Kordy)

  • Yann Demange, Angus Lamont, Robin Gutch i Gregory Burke – ’71
  • James Marsh, Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce i Anthony McCarten – Teoria wszystkiego
  • Jonathan Glazer, James Wilson, Nick Wechsler i Walter Campbell – Pod skórą
  • Morten Tyldum, Graham Moore, Nora Grossman, Ido Ostrowsky i Teddy Schwarzman – Gra tajemnic
  • Matthew Warchus, David Livingstone i Stephen Beresford – Dumni i wściekli
  • Paul King i David Heyman – Paddington

Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Paweł Pawlikowski, Eric Abraham, Piotr Dzięcioł i Ewa Puszczyńska – Ida • Polska
  • Ritesh Batra, Arun Rangachari, Anurag Kashyap i Guneet Monga – Smak curry • Indie
  • Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne i Denis Freyd – Dwa dni, jedna noc • Belgia
  • Andriej Zwiagincew, Siergiej Mielkumow i Aleksandr Rodnianski – Lewiatan • Rosja
  • Stephen Daldry, Tim Bevan, Eric Fellner i Kris Thykier – Śmieć • Brazylia

Najlepsza reżyseria

  • Alejandro González Iñárritu – Birdman
  • Wes Anderson – Grand Budapest Hotel
  • James Marsh – Teoria wszystkiego
  • Richard Linklater – Boyhood
  • Damien Chazelle – Whiplash

Najlepszy scenariusz adaptowany

  • Anthony McCarten – Teoria wszystkiego
  • Graham Moore – Gra tajemnic
  • Jason Hall – Snajper
  • Gillian Flynn – Zaginiona dziewczyna
  • Paul King – Paddington

Najlepszy scenariusz oryginalny

  • Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. i Armando Bo – Birdman
  • Wes Anderson – Grand Budapest Hotel
  • Richard Linklater – Boyhood
  • Damien Chazelle – Whiplash
  • Dan Gilroy – Wolny strzelec

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

  • Eddie Redmayne – Teoria wszystkiego
  • Ralph Fiennes – Grand Budapest Hotel
  • Benedict Cumberbatch – Gra tajemnic
  • Jake Gyllenhaal – Wolny strzelec
  • Michael Keaton – Birdman

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

  • Felicity Jones – Teoria wszystkiego
  • Julianne Moore – Still Alice
  • Reese Witherspoon – Dzika droga
  • Amy Adams – Wielkie oczy
  • Rosamund Pike – Zaginiona dziewczyna

Najlepszy aktor drugoplanowy

  • J. K. Simmons – Whiplash
  • Mark Ruffalo – Foxcatcher
  • Steve Carell – Foxcatcher
  • Ethan Hawke – Boyhood
  • Edward Norton – Birdman

Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Keira Knightley – Gra tajemnic
  • Imelda Staunton – Dumni i wściekli
  • Emma Stone – Birdman
  • Patricia Arquette – Boyhood
  • Rene Russo – Wolny strzelec

Najlepsza muzyka (Nagroda im. Anthony’ego Asquitha)

  • Alexandre Desplat – Grand Budapest Hotel
  • Hans Zimmer – Interstellar
  • Antonio Sanchez – Birdman
  • Jóhann Jóhannsson – Teoria wszystkiego
  • Mica Levi – Pod skórą

Najlepsze zdjęcia

  • Robert Yeoman – Grand Budapest Hotel
  • Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski – Ida
  • Hoyte Van Hoytema – Interstellar
  • Dick Pope – Mr. Turner
  • Emmanuel Lubezki – Birdman

Najlepszy montaż

  • Douglas Crise i Stephen Mirrione – Birdman
  • Barney Pilling – Grand Budapest Hotel
  • Jinx Godfrey – Teoria wszystkiego
  • William Goldenberg – Gra tajemnic
  • John Gilroy – Wolny strzelec
  • Tom Cross – Whiplash

Najlepsza scenografia

  • Adam Stockhausen i Anna Pinnock – Grand Budapest Hotel
  • Maria Djurkovic i Tatiana Macdonald – Gra tajemnic
  • Suzie Davies i Charlotte Watts – Mr. Turner
  • Nathan Crowley i Gary Fettis – Interstellar
  • Rick Heinrichs i Shane Vieau – Wielkie oczy

Najlepsze kostiumy

  • Milena Canonero – Grand Budapest Hotel
  • Steven Noble – Teoria wszystkiego
  • Sammy Sheldon Differ – Gra tajemnic
  • Jacqueline Durran – Mr. Turner
  • Colleen Atwood – Tajemnice lasu

Najlepsza charakteryzacja i fryzury

  • Elizabeth Yianni-Georgiou i David White – Strażnicy Galaktyki
  • Peter Swords King i J. Roy Helland – Tajemnice lasu
  • Christine Blundell i Lesa Warrener – Mr. Turner
  • Frances Hannon – Grand Budapest Hotel
  • Jan Sewell – Teoria wszystkiego

Najlepszy dźwięk

  • Thomas Varga, Martin Hernández, Aaron Glascock, Jon Taylor i Frank A. Montaño – Birdman
  • Walt Martin, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray i Bub Asman – Snajper
  • John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker i Martin Jensen – Gra tajemnic
  • Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio i Paweł Wdowczak – Grand Budapest Hotel
  • Thomas Curley, Ben Wilkins i Craig Mann – Whiplash

Najlepsze efekty specjalne

  • Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton i R. Christopher White – Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  • Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner i Nicolas Aithadi – Strażnicy Galaktyki
  • Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist i Daniel Barrett – Ewolucja planety małp
  • Richard Stammers, Anders Langlands, Tim Crosbie i Cameron Waldbauer – X-Men: Przeszłość, która nadejdzie
  • Paul Franklin, Scott Fisher i Andrew Lockley – Interstellar

Najlepszy film animowany

  • Anthony Stacchi i Graham Annable – Pudłaki
  • Phil Lord i Christopher Miller – LEGO: Przygoda
  • Don Hall i Chris Williams – Wielka Szóstka

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

  • Ainslie Henderson, Cam Fraser i Will Anderson – Monkey Love Experiments
  • Chris Hees, Daisy Jacobs i Jennifer Majka – The Bigger Picture
  • Marcus Armitage – My Dad

Najlepszy film krótkometrażowy

  • Campbell Beaton, Dawn King, Tiernan Hanby i Oscar Sharp – The Kármán Line
  • Brian J. Falconer, Michael Lennox i Ronan Blaney – Boogaloo And Graham
  • Islay Bell-Webb, Michelangelo Fano i Nick Rowland – Slap
  • Michael Berliner i Rachel Tunnard – Emotional Fusebox
  • Aleem Khan, Matthieu De Braconier i Stephanie Paeplow – Three Brothers

Najlepszy film dokumentalny

  • Morgan Neville, Caitrin Rogers i Gil Friesen – O krok od sławy
  • Iain Forsyth i Jane Pollard – 20 000 dni na Ziemi
  • John Maloof i Charlie Siskel – Szukając Vivian Maier
  • Orlando Von Einsiedel i Joanna Natasegara – Virunga
  • Laura Poitras – Citizenfour

Najlepszy debiut brytyjskiego scenarzysty, reżysera lub producenta (Nagroda im. Carla Foremana)

  • Stephen Beresford / David Livingstone – Dumni i wściekli (Scenarzysta / producent)
  • Gregory Burke / Yann Demange – ’71 (Scenarzysta / reżyser)
  • Elaine Constantine – Northern Soul (Reżyser)
  • Hong Khaou – Lilting (Reżyser)
  • Paul Katis / Andrew De Lotbiniere – Kajaki (Reżyser / producent)

Nagroda dla wschodzącej gwiazdy (Głosy publiczności):

  • Gugu Mbatha-Raw
  • Jack O’Connell
  • Shailene Woodley
  • Margot Robbie
  • Miles Teller

68. ceremonia wręczenia Nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych – nominacje
8 stycznia 2015 roku
Londyn

Dodaj komentarz