• 2015-01-12

Zbigniew Podsiadło w szarościach

Od 14 stycznia w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF będzie można oglądać wystawę fotografii Zbigniewa Podsiadło pt. W szarościach.

Zbigniew Podsiadło, „Industrialna Katedra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Podsiadło, „Industrialna Katedra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa W Szarościach prezentowana w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF to fragment dużej prezentacji z okazji 40-lecia działalności twórczej artysty, przedstawianej już w kilku miastach. Szczecińska ekspozycja to część tego dużego projektu obejmującego kilka cykli fotograficznych najbardziej charakterystycznych dla kolejnych etapów twórczości Zbigniewa Podsiadło. Jeden z tych cykli pod tytułem Prowincja (smutny, a czasem tragikomiczny obraz Polski małomiasteczkowej w czasach PRL-u) można było obejrzeć w roku 2008 w Galerii ZPAF w Szczecinie. Zdjęcia prezentowane na wystawie szczecińskiej w tym roku to przede wszystkim obrazy z cyklu Industrialna Katedra.

Czarno-białe zdjęcia poindustrialnego krajobrazu, z którego, jak posępna i tajemnicza gotycka katedra, wyłania się sylwetka starej, zniszczonej, nikomu niepotrzebnej cementowni. Niezwykłość tej wręcz teatralnej scenerii podkreślona jest zastosowaną techniką o dużej skali szarości od jasnych tonów do prawdziwie głębokiej czerni. Zbigniew Podsiadło, który od lat swoją wizję świata przedstawia za pomocą czarno-białej fotografii, zdaje się wręcz odbierać rzeczywistość w odcieniach szarości. Często stosowany obiektyw szerokokątny oraz żabia perspektywa dodają dramatyzmu zastanym sytuacjom, a przedstawione w ten sposób obiekty przemysłowe stają się monumentalne, co daje autorowi prawo nazywać je katedrami. Zbigniew Podsiadło nie ingeruje w przedstawianą przez siebie rzeczywistość, ale jednocześnie nie tworzy suchego dokumentu, lecz głęboko przemyślaną, a przede wszystkim emocjonalnie przeżytą, wizję odchodzącego do historii świata.

Zbigniew Podsiadło urodził się w 1955 roku. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku prezes Okręgu Górskiego ZPAF i członek Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Za swą twórczość został uhonorowany między innymi: Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Dla Kultury Polskiej. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku. Członek Rady Fundacji Centrum Fotografii. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Otrzymał medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie.

Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Juror wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i wystaw fotografii, w tym Światowego Urban-2014 Street Photo Contest – Exhibition, organizowanego w Trieście. Autor ośmiu indywidualnych tematycznych wystaw problemowych. Opiekun Artystyczny Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.

Zbigniew Podsiadło, W szarościach
Wernisaż: 13 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 17 marca 2015 roku
Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF
Wydział Elektryczny ZUT, ul. 26 Kwietnia 10
Szczecin

Dodaj komentarz