• 2015-01-12

Turysta Rubena Östlunda zwiedzi polskie kina

Turysta Rubena Östlunda to inteligentna intymna tragikomedia psychologiczna, przypominająca takie filmy jak Rzeź Romana Polańskiego. Premiera już 6 lutego.

„Turysta”, reż. Ruben Östlund (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Turysta”, reż. Ruben Östlund (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Oparty na historii, zaczerpniętej z biografii reżysera film, nagrodzony Nagrodą Krytyki Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2014 roku, opowiada o mechanizmach działania pierwotnych ludzkich instynktów i ich wpływie na reakcje i zachowanie człowieka. To również wnikliwa i dająca do myślenia wiwisekcja ról, jakie we współczesnym społeczeństwie pełni kobieta i mężczyzna.

Wykorzystujący najnowocześniejsze efekty specjalne film zachwyca inteligentną tragifarsową stylistyka, jakością zdjęć i naturalistycznej gry aktorskiej.

Tomas i Ebba jadą z dziećmi w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Zmienia ona wakacyjny wypoczynek w próbę ich małżeństwa. Tomas i Ebba za wszelką cenę starają się ocalić łączące ich więzy. Najpierw jednak muszą przemyśleć, czym tak naprawdę jest rola męża, żony i rodzica. Uruchamia to szereg tragikomicznych zdarzeń, a także podobne wątpliwości u poznanej pary znajomych. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować łączący ich związek?

Turysta
Scenariusz i reżyseria: Ruben Östlund
Występują: Johannes Bah Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren, Vincent Wettergren, Kristofer Hivju, Fanni Metelius
Dystrybucja: Against Gravity
Premiera: 6 lutego 2015 roku

Dodaj komentarz