Roman Opałka nie tylko od obrazów liczonych

Od 16 stycznia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu odbędzie się wystawa pt. Roman Opałka. Pierwsze 3 dekady twórczości, prezentującą mniej znane i przez to niejednokrotnie zaskakujące oblicze jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku.

Roman Opałka, „Alfabet grecki”, 1964 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roman Opałka, „Alfabet grecki”, 1964 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa we wrocławskiej Galerii Miejskiej ma za zadanie przedstawić mniej znany wycinek dorobku twórcy: jego okazałe obrazy na tekturze, obraz olejny z serii Alfabet grecki, liczne rysunki, gwasze, a także projekty i zrealizowane kompozycje plakatów, medali oraz okładek książek. Są to prace zadziwiające swoją formą, perfekcją techniczną, śmiałą kompozycją i kolorystyką, które Roman Opałka tworzył w Warszawie przez trzy dekady poprzedzające jego wyjazd do Francji w 1977 r. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również kreacje osobliwe i kontrowersyjne, m.in. te sławiące Ludowe Wojsko Polskie. Pomimo, że sytuują się one poza głównym nurtem twórczości artysty, stanowią komplementarny składnik jego dorobku, pozwalający w pełni zrozumieć jego opus magnum czyli cykl Opałka 1965 /1 – ∞.

Roman Opałka na Biennale w Wenecji, 7 X 1995, fot. Czesław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roman Opałka na Biennale w Wenecji, 7 X 1995, fot. Czesław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawiane eksponaty stanowią część obszernej prywatnej kolekcji różnych prac Romana Opałki, liczącej ponad 200 obiektów, obejmującej także liczne fotografie, dokumenty, pamiątki etc. Dwa duże obrazy na tekturze pochodzą ze zbiorów Urszuli i Krzysztofa Strykierów. Za swoiste uzupełnienie ekspozycji posłuży zespół autorskich, unikatowych fotogramów powstałych w pracowni artysty w Bazerac oraz na Biennale 1995 w Wenecji, wykonanych przez znakomitego fotografika Czesława Czaplińskiego.

Kuratorem wystawy jest Krzysztof Stanisławski, dyrektor artystyczny warszawskiej galerii Stalowa, w której ekspozycja gościła od września do października 2014 roku.

Roman Opałka. Pierwsze 3 dekady twórczości
Wystawę można oglądać od 16 stycznia do 6 marca 2015 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu

Dodaj komentarz