Muzeum Współczesne Wrocław bez Niemców

Od 19 grudnia w Muzeum Współczesnym Wrocław można oglądać wystawę zbiorową pt. Niemcy nie przyszli.

Autorka pracy: Aleksandra Sojak-Borodo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Aleksandra Sojak-Borodo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wrocław, ze względu na złożoną przeszłość, przepełniony jest nałożonymi na siebie, różnorodnymi narracjami i przemilczeniami.

Tytuł wystawy w Muzeum Współczesnym Wrocław – Niemcy nie przyszli – odnosi się w przewrotny sposób do rozpowszechnionej wśród Wrocławian jeszcze długo po wojnie obawy o powrót do miasta jego dawnych mieszkańców – Niemców. Nawiązuje także bezpośrednio do pracy znanego wrocławskiego artysty, Jerzego Kosałki, pt. Demontaż, z cyklu Niemcy już przyszli. Ta ironiczna realizacja przedstawia miniaturowych, niemieckich żołnierzy demontujących wrocławską Iglicę, która swego czasu stanowić miała architektoniczny symbol polskości i sukcesu władzy socjalistycznej w repolonizacji Ziem Odzyskanych.

Wystawa pt. Niemcy nie przyszli, zbudowana wokół pojęć takich jak: pustka, wymazywanie, pamięć, obecność/nieobecność, zaprasza zwiedzającego do spojrzenia na miasto z innej perspektywy. Nie tylko wskazuje nowe tropy, ale i skłania odbiorcę do odszukania oraz podjęcia próby własnej interpretacji śladów przeszłości, z których większość na co dzień mijamy bezwiednie, w ogóle ich nie zauważając.

Artyści: Tomasz Bajer, Piotr Blajerski, Mira Boczniowicz, Chris Dreyer, Czarny Latawiec, Antoni Dzieduszycki, Ludomir Franczak, Karolina Freino, Krzysztof Furtas, Dariusz Grzybowicz, Oskar Hansen, Piotr Kmita, Szymon Kobylarz, Anna Kołodziejczyk, Jerzy Kosałka, Dominika Łabądź, Zbigniew Makarewicz i Ernest Niemczyk, Michael Merkel, Dorota Nieznalska, Tomasz Opania, Łukasz Paluch, Bogusław Rybczyński, Michał Sikorski, Aleksandra Sojak-Borodo, Kama Sokolnicka, Henryk Stażewski, Tom Swoboda, Dy Tagowska, Krzysztof Wałaszek, Oskar Zięta, grupa miejskich aktywistów prowadzonych przez Mariana Misiaka i Kalinę Zatorską

Kurator: Michał Bieniek
Aranżacja wystawy: Jerzy Kosałka
Organizator: Muzeum Współczesne Wrocław
Współorganizatorzy: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 i Fundacja Art Transparent

Niemcy nie przyszli
Wernisaż: 19 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 23 lutego 2015 roku
Muzeum Współczesne Wrocław
schron przy pl. Strzegomskim 2a
Wrocław

Dodaj komentarz