Malarstwo polskie z kolekcji MNK w Pałacu Prezydenckim

Dzieła tak sławnych artystów polskich, jak Józef Chełmoński, Adam Chmielowski, Józef Czapski czy Stanisław Wyspiański można oglądać w Galerii Malarstwa Polskiego, otwartej w dniu 9 stycznia przez Prezydenta RP z Małżonką, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Galerię przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie.

Ferdynand Ruszczyc, „Bajka zimowa”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ferdynand Ruszczyc, „Bajka zimowa”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pałac Prezydencki – oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – jest także ważnym miejscem promocji polskiej kultury. W reprezentacyjnych salach Pałacu pokazywane są dzieła malarstwa polskiego ze zbiorów państwowych i prywatnych. Od 10 stycznia 2015 roku do czerwca 2016 roku będzie można tam oglądać obrazy z Muzeum Narodowego w Krakowie, uzupełnione pięcioma dopożyczonymi.

Dzięki wyjątkowej ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie wizyta w Pałacu Prezydenckim staje się wędrówką przez dzieje i pejzaż polski, przez historię wzniosłych i dramatycznych zdarzeń – widzianych oczami słynnych polskich artystów. Za stworzenie spójnej artystycznej opowieści o wartościach, które kształtują nas jako naród, bardzo dziękuję zespołowi Muzeum. Instytucji, której geneza, historia i zbiory pozostają symbolem jedności Polski oraz patriotycznego zaangażowania w troskę o jej trwanie

– napisał we wstępie do katalogu wystawy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Kuratorzy wystawy – Wacława Milewska i Światosław Lenartowicz – pokazali w pomieszczeniach Pałacu, na przykładzie dzieł ponad 20 artystów, historię Polski od insurekcji kościuszkowskiej po czasy Solidarności, różnorodność jej krajobrazów, bogactwo tradycji i zwyczajów.

Miłośnicy sztuki będą mogli oglądać Galerię Malarstwa Polskiego podczas dni otwartych, organizowanych w Pałacu Prezydenckim.

Oprac. KB

Malarstwo polskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w Pałacu Prezydenckim
Wystawę można oglądać od 10 stycznia 2015 do czerwca 2016 roku
Pałac Prezydencki w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 46/48
Warszawa

Dodaj komentarz