Przestrzenie kosmiczne w Biurze Literackim

19 stycznia swoją premierę będzie miał nowy tomik poetycki kopenhaskiego poety Grzegorza Wróblewskiego pt. Kosmonauci. To pierwsza po siedemnastu latach książka autora we wrocławskim Biurze Literackim.

Grzegorz Wróblewski, „Kosmonauci" (źródło: materiały prasowe)

Grzegorz Wróblewski, „Kosmonauci" (źródło: materiały prasowe)

Kopenhaski poeta wraca z nową książką, dla której najważniejszym motywem są bezkresne przestrzenie między Ziemią a Marsem, wodą a niebem, człowiekiem a zwierzęciem i wreszcie, a może przede wszystkim – między dwojgiem ludzi.

Przy okazji tomu Symbioza Grzegorz Tomicki pisał: Poczucie humoru i częste operowanie zgrywą w wielu tekstach należy traktować, jak sądzę, jako rewers ciemnej strony i nie doszukiwać się na siłę dramatycznych znaczeń tam, gdzie ich nie ma. Czytając wiersze z najnowszego tomiku trudno jednak nie odnieść wrażenia, że ciemna strona zakrywa znaczną część tej poezji, nawet jeśli jest to tylko pierwsze wrażenie.

Premierowy tomik Kosmonauci to 38 szorstkich, oszczędnych i zimnych wierszy, w których ciepło i humor wybuchają tak nagle, jak wulkan na księżycu Jowisza. W poetyckich miniaturach Wróblewski przedstawia rzeczywistość złożoną z żalu, samotności i tęsknot człowieka, jak również z pierwotnej prostoty i harmonijności świata natury. Wrzucony w te realia podmiot walczy o przetrwanie – ceni życie, nawet jeśli jest trudne i bolesne, ponieważ rozumie jego kruchość i wyjątkowość.

Mieszkający w Kopenhadze artysta od lat obraca się wokół metafory przestrzeni pozaziemskiej, w tomiku Kosmonauci wszystkie eksplorowane dotąd wątki kosmiczne stały się dużo bardziej wyraziste. Nie oznacza to jednak, że nowe wiersze Grzegorza Wróblewskiego przypadną do gustu wielbicielom gatunku science fiction, Kosmonauci to przede wszystkim poetycka opowieść o ludziach i przestrzeniach, którymi oddzielają się od świata, uczuć i samych siebie.

Grzegorz Wróblewski urodził się w 1962 roku w Gdańsku. Poeta, prozaik, dramaturg. Publikował w wielu antologiach i pismach literackich. Dwukrotnie wyróżniony w Konkursie na Brulion Poetycki (1990, 1992). Stypendysta Duńskiej Rady Literatury i Duńskiej Państwowej Fundacji Sztuki. Należy do Duńskiego Związku Pisarzy (Dansk Forfatterforening). Jego wiersze tłumaczone były na język czeski, słoweński, wietnamski, norweski i niemiecki. W latach 1966-1985 mieszkał w Warszawie, od 1985 roku w Kopenhadze.

Grzegorz Wróblewski, Kosmonauci
Premiera: 19 stycznia 2015 roku
Biuro Literackie
Wrocław

Dodaj komentarz