Imperium tajemnic. Brytyjski wywiad, zimna wojna i upadek imperium

22 stycznia Wydawnictwo Czarne opublikuje Imperium tajemnic. Brytyjski wywiad, zimna wojna i upadek imperium Caldera Waltona. Książka rzuca nowe światło między innymi na walki w Afryce czy wojny toczone w Palestynie i na Półwyspie Arabskim.

Calder Walton „Imperium tajemnic. Brytyjski wywiad, zimna wojna i upadek imperium” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Calder Walton „Imperium tajemnic. Brytyjski wywiad, zimna wojna i upadek imperium” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Koniec drugiej wojny światowej nie przyniósł światu oczekiwanego pokoju. W różnych zakątkach globu rozgorzały nowe konflikty. Imperium brytyjskie chyliło się ku upadkowi, a dla tajnych agentów Jej Królewskiej Mości rozpoczął się kolejny etap – zimna wojna i wyścig z agentami Stalina.

Imperium tajemnic odsłania kulisy działania brytyjskiego wywiadu u schyłku imperium – największego imperium w historii świata, którego rozpad miał kluczowe znaczenie nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale także dla międzynarodowych stosunków w okresie zimnowojennego konfliktu.

MI5 odegrało w nim ogromną rolę, choć działalność wywiadu była ściśle tajna, również w procesie powstawania nowych niepodległych państw na całym świecie.

Autor korzystał z oficjalnych dokumentów i osobistych zapisków, ale przede wszystkim z zasobów tajnego archiwum w Hanslope Park, które skrywało najciemniejsze i nierzadko wstydliwe sekrety z ostatnich dni brytyjskiego imperium.

Calder Walton Imperium tajemnic. Brytyjski wywiad, zimna wojna i upadek imperium
Premiera: 22 stycznia 2015 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz