• 2015-01-10

Młodzi Trójmiejscy Projektancji Zlokalizowani

Wernisaż Młodych Trójmiejskich Projektantów Zlokalizowani odbędzie się w auli gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych 12 stycznia. Wystawa potrwa do 26 stycznia.

Zlokalizowani – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zlokalizowani – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Współrzędne GPS: 54°21’02”N, 18°38’55”E to precyzyjne wskazanie na mapie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Rzeczywisty adres na kuli ziemskiej określony przez 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi. Geolokalizacja w postaci ciągu cyfr, mimo iż jest bardzo współczesną formą określenia miejsca, nie przekazuje w pełni tego z czym ono się wiąże. Konwersja danych pozwala na czytelniejsze zrozumienie ich jako informacji, a nie tylko jako zestawu liczb. W czasach powszechnej dostępności do informacji za pomocą Internetu oraz branżowy przymus chwalenia się osiągnięciami, łatwo zgubić szerszy horyzont.

Wystawa Zlokalizowani ma zwrócić uwagę na młody trójmiejski potencjał projektowy związany z jednym ośrodkiem. Geolokalizacja w parze z jakością projektów wywodzących się z jednego wydziału, wskazuje, że Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa w Gdańsku jest generatorem współczesnych projektantów. Projekty pokazane na wystawie będą autorstwa osób powiązanych z ASP Gdańsk na przestrzeni ostatnich lat. Mobilność jest znakiem naszych czasów. Część z autorów nie wywodzi się z Trójmiasta, inni opuścili nie tylko Gdańsk ale i kraj robiąc karierę za granicą. To co ich łączy to wspólne korzenie.

Celem wystawy jest zaprezentowanie zarówno projektów studenckich jak i absolwentów. Ci pierwsi dostrzeżeni przez wykładowców już niebawem staną się samodzielnymi projektantami. Ich niewiele starsi koledzy zaprezentują projekty rozpoznawalne i obecne realnym rynkowym świecie. Wielu z nich jest już marką samą w sobie, co może tylko dać przedsmak tego co nas czeka w przyszłości. Na wystawie będzie można podziwiać nie tylko indywidualne projekty twórców oraz realizacje wykonywane ze znanymi firmami.

Imponujący przekrój działalności projektowej wiedzie od jachtów i pociągów, przez modę i biżuterię aż do urządzeń rehabilitacyjnych . Poza rzeczywistymi obiektami, na wystawie będzie można obejrzeć rysunki koncepcyjne, zdjęcia realizacji wnętrz i scenografii, nie zabraknie też multimedialnych projekcji. Obecne na wystawie będą również ikony polskiego projektowania znane w Polsce i za granicą. Obraz całości jaki ma wyłonić wstawa, to spójny przekaz mówiący o jakości i stylu gdańskiej szkoły projektowej.

Zlokalizowani
Wystawa Młodych Trójmiejskich Projektantów
Wernisaż: 12 stycznia 2015 roku, godz. 16.00
Wystawa czynna do 26 stycznia 2015 roku
Aula Akademii Sztuk Pięknych
Gdańsk

Dodaj komentarz