Z tęsknoty do przynależności – oprowadzanie po wystawie

1 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku Honorata Martin, Michał Szlaga i współkuratorka wystawy Jolanta Woszczenko oprowadzą po wystawie From longing to belonging / Z tęsknoty do przynależności.

Wystawa „Z tęsknoty do przynależności”, CSW Łaźnia 2 w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Z tęsknoty do przynależności”, CSW Łaźnia 2 w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bez wątpienia, wszyscy jesteśmy związani emocjonalnie z miejscem, gdzie dorastaliśmy. Ta więź zacieśnia się jeszcze bardziej w naszym dorosłym życiu, kiedy to świadomie decydujemy o naszej przynależności z miejscem i ludźmi. Pamięć zbiorowa, historia, kultura, a nawet smak i uśmiech, są fundamentem tego, kim jesteśmy. Jednak nikt nie kocha wszystkiego w sobie, zawsze czujemy mieszankę miłości i nienawiści w stosunku do miejsca gdzie się urodziliśmy / gdzie przynależymy.

Poprzez zderzenia tak dwóch odmiennych sposobów pojmowania i postrzegania świata artystów z Hongkongu i Gdańska chcielibyśmy zgłębić poczucie i rozumienie w skali globalnej oraz lokalnej przynależności. Nie będzie to krytyka przeszłości bądź teraźniejszości. Poprzez zrozumienie współudziału jaki ma stan naszego umysłu, mamy nadzieję uzyskać lepszą świadomość tego, co dzieje się wokół nas. Choć czasem nasza przynależność nie jest tym za czym tęsknimy.

Honorata Martin (ur. 1984 w Gdańsku), jest artystką multimedialna, performerką. Obecnie pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najbardziej interesują ją wymagające pełnego oddania, odwagi i determinacji projekty w których wystawia swoje ciało i umysł na ekstremalne próby tak aby w efekcie poskromić własne lęki i ograniczenia zarówno fizyczne jaki psychiczne.

Na wystawie jest pokazana jej praca wideo O wyjściu w Polskę z 2014, która jest podsumowaniem jej projektu zrealizowanego na zaproszenie Zbigniewa Libery w ramach którego Honorata Martin wyruszyła samotnie na wzór pielgrzymów w wędrówkę bez określonego celu, której trasa wyznaczana była przez napotkanych ludzi i miejsca. Poprzez swoją samotność mając tylko wózek oraz psa za towarzysza artystka stanęła wobec sprawdzianu jak człowiek wyalienowany nawiązuje relacje z miejscem i ludźmi. W pracy wideo prezentowanej na wystawie zobaczymy podsumowanie tej dwumiesięcznej włóczęgi zrobione przez artystkę.

Michał Szlaga (ur. 1978 w Gdańsku), fotograf, obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego kariera artystyczna nabrała tempa po zdobyciu w 2007 roku International Photo Awards. Współpracuje również z takimi czasopismami jak Maleman, Newsweek Polska, Twój styl, czy viva fotografując znane postacie polityków i artystów. Interesuje go dokumentacja polskiej rzeczywistości, którą można zobaczyć na jego blogu szlaga.blogspot.com z ciągle dodawanymi kolejnymi fotografiami. Od 1999 roku związany ze Stocznia Gdańską, którą z czułością i przenikliwością dokumentuje. Nie ograniczając swoich zainteresowań tylko do aktualnego obrazu stoczni archiwizuje również wszelkie pamiątki, historie, nieistniejące miejsca i ludzi związanych ze stocznią. Na wystawie oprócz fotografii będzie można zobaczyć bogatą kolekcję książek, albumów, znaczków czy pocztówek dotyczących Stoczni Gdańskiej.

Artyści: Leung Chi Wo, Tsang Kin-Wah, Honorata Martin, Michał Szlaga, Tse Yim On
Kuratorki: Ying Kwok, Jolanta Woszczenko

Z tęsknoty do przynależności / From longing to belonging – oprowadzanie po wystawie
Oprowadzanie odbędzie się 11 stycznia 2015 roku o godzinie 13.00
CSW Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk – Nowy Port

Dodaj komentarz