• 2015-01-10

Sinfonia Varsovia muzyka XX i XXI wieku

Koncertem w dniu 15 stycznia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Sinfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej otworzy swój warszawski sezon koncertowy 2015. W programie utwory XX i początku XXI wieku. Orkiestra wystąpi z wybitnymi polskimi solistami – Krzysztofem Chorzelskim, Maciejem Grzybowskim, Urszulą Kryger i Agatą Zubel.

Sinfonia Varsovia muzyka XX i XXI wieku, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sinfonia Varsovia muzyka XX i XXI wieku, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert otworzą pieśni Witolda Lutosławskiego: Chantefleurs et chantefables na sopran i orkiestrę (1989–1990) w interpretacji Agaty Zubel, znakomitej śpiewaczki i kompozytorki nagrodzonej m.in. Paszportem Polityki oraz nagrodą 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO. Następnie zabrzmi Kołysanka i Allegro concertante (1944) Romana Maciejewskiego w wykonaniu Macieja Grzybowskiego, cenionego polskiego pianisty, interpretatora muzyki współczesnej.

Drugą część koncertu rozpocznie kameralny skład Sinfonii Varsovii, który wykona Wariacje Na Temat Girolamo Frescobaldiego Aleksandra Tansmana. Wariacje powstały w 1937 roku, w wyniku inspiracji kompozytora muzyką włoskiego baroku. Kolejny utwór w programie koncertu: Drei Lieder nach Trakl Pawła Szymańskiego na sopran i orkiestrę smyczkową, wykona uznana polska śpiewaczka – Urszula Kryger.

Krzysztof Chorzelski, wybitny altowiolista, skrzypek i dyrygent, członek londyńskiego Belcea String Quartet, jednego z najbardziej uznanych współcześnie kwartetów smyczkowych, będzie ostatnim solistą wieczoru. W jego wykonaniu – Lachrymae. Reflections on a Song of John Dowland op.48 a Benjamina Brittena. Dzieło w oryginale na altówkę i fortepian powstało w 1950 roku. Wersja na altówkę i orkiestrę pochodzi z 1976 roku.

Wszystkim solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej.

Sinfonia Varsovia muzyka XX i XXI wieku
15 stycznia 2015 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Warszawa

Dodaj komentarz