• 2015-01-10

O przedwojennym Białymstoku – Migdały i rodzynki. Szkice białostockie

Spektakl Migdały i rodzynki. Szkice białostockie będzie ponownie grany w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku od 15 stycznia.

„Migdały i rodzynki. Szkice białostockie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Migdały i rodzynki. Szkice białostockie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jaki był przedwojenny Białystok i kim byli mieszkający tu ludzie? Czym żyli, co ich fascynowało? Co ich łączyło, a co dzieliło? Co po nich zostało i czym różnią się od nas?

Okruchy pamięci, zaczerpnięte z białostockich piosenek, z prasy, opowiadań i słynnego tygodnika Prożektor, organu niezależnej myśli – bezstronnego obserwatora życia społecznego, układają się w barwną mozaikę, szkicującą charakter miasta w latach 20–tych i 30–tych. Liryczne, groteskowe, czasem przerażające są spotkania z tamtym miastem i tamtymi ludźmi, ze społecznością polską i żydowską.

Migdały i rodzynki to przelotne spojrzenie równocześnie na to, co już nigdy nie wróci i na to, co dalej jest żywe i ważne. Przeplotą się tu ponadczasowe ludzkie marzenia, tęsknoty, kłótnie, ale i wzajemne wsparcie, pomoc i zabawa. Piosenki polskie i żydowskie, wspomnienia, historie napędzające odradzający się po wojnie Białystok, który zmierza ku kolejnej destrukcji.

Spektakl na podstawie tygodnika Prożektor oraz książek: Rodzynki z migdałami. Antologia poezji ludowej Żydów polskich w przekładzie Jerzego Ficowskiego, Moja Gwiazda Felicji Raszkin-Nowak, Opowieści białostockie Jolanty Szczygieł-Rogowskiej, Białystok. Lata 20–te, lata 30–te Adama Czesława Dobrońskiego i Jolanty Szczygieł Rogowskiej, Białystok między wojnami Jana Oniszczuka i Tomasza Wiśniewskiego.

Migdały i rodzynki. Szkice białostockie
Czas trwania: ok. 70 minut
Reżyseria, scenariusz oraz koncepcja scenograficzna: Adam Biernacki
Obsada: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Rafał Olszewski
Oprawa muzyczna: Magdalena Pogorzelska (obój), Damian Boreczko (akordeon), Martyna Faustyna Zaniewska (śpiew)
Spektakle: 15 stycznia 2015 roku, godz. 19.00; 16 stycznia 2015 roku, godz. 17.30; 17-18 stycznia 2015 roku, godz. 20.30
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
Białystok

 

Dodaj komentarz