Jesús Carrasco – pod gołym niebem o dorastaniu

21 stycznia w Wydawnictwie Świat Książki ukaże się debiutancka powieść Jesúsa Carrasco Pod gołym niebem. Książka łączy w sobie bogactwo języka Miguela Delibesa i siłę Cormaca McCarthy’ego.

Jesús Carrasco „Pod gołym niebem” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jesús Carrasco „Pod gołym niebem” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Chłopiec, który uciekł z domu, skulony w swojej kryjówce słucha nawoływań poszukujących go mężczyzn. Gdy głosy się oddalają, zostaje sam na sam z ogromną, nieurodzajną równiną, którą musi przebyć, jeśli chce ostatecznie zostawić za sobą to, co kazało mu uciec. W pewnym momencie napotka na swojej drodze starego pasterza kóz i od tej chwili wszystko zmieni się dla nich obu.

Pod gołym niebem opowiada o ucieczce małego chłopca przez kraj, który pustoszą susza i przemoc. Z tego hermetycznego, pozbawionego nazw i historii świata moralność wyparowała tak samo jak woda. Chłopiec, nie całkiem jeszcze zepsuty przez otoczenie, będzie miał okazję podjąć niełatwą naukę myślenia, chyba że wybierze przemoc, którą wyssał z mlekiem matki.

Jesús Carrasco tworzy opowieść surową, choć niepozbawioną głębokiego liryzmu. Pod gołym niebem to utkana z niewielu słów historia, w której bezlitosna przyroda stanowi o przebiegu zdarzeń, a ludzka godność z niezwykłą siłą wzbiera w szczelinach wyschniętej ziemi.

Jesús Carrasco urodził się w Badajoz w 1972 roku. W roku 2005 przeniósł się do Sewilli, gdzie mieszka do tej pory. Od 1996 roku pracuje jako copywriter, łącząc to zajęcie z pisaniem. Pod gołym niebem okrzyknięte zostało jednym z najważniejszych ostatnio debiutów na światowej scenie literackiej. Książka ukaże się w trzynastu krajach.

Jesús Carrasco Pod gołym niebem
Premiera: 21 stycznia 2015 roku
Świat Książki

Dodaj komentarz