Ewa Walawska w cielesności grafiki

Od 16 stycznia w Galerii Salon Akademii w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Ewy Walawskiej pt. Cielesność grafiki.

Ewa Walawska, „Cielesność grafiki”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Walawska, „Cielesność grafiki”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Folga-Januszewska, Ewa Walawska. O grafice:

Jestem artystką dwóch epok – mówi Ewa Walawska. – Tej dawnej epoki grafiki prawdziwej, którą kocham, i cyfry, która jest podrzutkiem.

Dylemat wielu współczesnych artystów, którzy POTRAFIĄ zmusić materię do przeistoczenia się z metalowej płyty w miraż formy, polega na tym, że pokusa zagłębienia się w procesie graficznym jest stale hamowana przez myśl o całości, końcowym obrazie odbitki. Świat cyfrowy i laserowe plotery umożliwiają zmianę prędkości, czas oczekiwania na odbitkę staje się krótszy, ale czy prędkość jest zadośćuczynieniem przyjemności zatopienia się w procesie?

Grafika to dla mnie chodzenie z zamkniętymi oczami i dotykanie tekstury – mówi Ewa, wyjmując piękne blachy, płaty metalu – miedź lekko już się patynująca, aluminium uszlachetnione trawieniem, brzegi ostre, małe, delikatne ząbki przemijania, jak nożyki tkną palce, mogą się ułamać. Słońce przechodzi przez przetrawione w płycie otwory, światło łamie się na metalowym reliefie, spektakl, w którym brakuje tylko muzyki, ale jest, jest także dźwięk! Leciutkie, niepokojące ocieranie się metalu o skórę. (…)

Ewa Walawska – urodzona w Warszawie. Studiowała na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, dyplom w specjalności grafika artystyczna uzyskała w pracowni prof. Andrzeja Rudzińskiego w 1967 roku. W 1972 roku rozpoczęła pracę dydaktyczną w Katedrze Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni. W latach 1995–2013 na stanowisku profesora zwyczajnego prowadziła dyplomową Pracownię Grafiki Warsztatowej. W 2013 roku została wyróżniona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Ewa Walawska, Cielesność grafiki
Wystawę będzie można oglądać od 16 do 30 stycznia 2015 roku
Galeria Salon Akademii
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)
Warszawa

Dodaj komentarz