• 2015-01-10

Przedpremierowe pokazy filmu Crash Reel

13 stycznia w osiemnastu kinach sieci Multikino odbędzie się pokaz specjalny filmu dokumentalnego Lucy Walker Crash Reel.

„Crash Reel”, reż. Lucy Walker – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Crash Reel”, reż. Lucy Walker – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Tam, gdzie Lucy Walker, reżyser dokumentu o rywalizacji amerykańskich gwiazd snowboardu Kevina Pearce’a i Sauna White’a powinna wyłączyć kamerę, nie zatrzymuje jej. Spogląda na sport ekstremalny nie z perspektywy trików, medali i olimpijskiego złota ale przez soczewkę urazów kręgosłupa, śpiączki i wielokrotnych, otwartych złamań. Przysłuchuje się rodzinnym debatom na temat powrotu do sportu tych, którzy balansują na krawędzi życia i śmierci, widzi jak niewiele potrzeba, by z treningu przed kolejnymi zawodami wrócić na pokładzie helikoptera. Snowboard w wydaniu hardcore’owego half pipe’u jest – co pokazuje Walker – narkotykiem, z biegiem lat oferującym coraz silniejsze doznania zarówno przed i za kulisami.

Kevin Pearce – amerykański snowboardzista, urodzony w 1987 roku. Pasmo zawodowych sukcesów rozpoczął w 2007 roku, wygrywając The Arctic Challange. Jako pierwszy sportowiec w ciągu jednego dnia zdobył trzy medale w zawodach Winter X Games. Jego błyskotliwą karierę przerwał nagle tragiczny wypadek. Crash Reel zaczyna się tam, gdzie kończą się transmisje z zawodów. Lucy Walker z wyczuciem przedstawia Kevina z perspektywy codzienności, walki o powrót do zdrowia i do snowboardu. Historia Kevina nie byłaby opowiedziana w sposób kompletny, gdyby Walker nie uwzględniła w niej tego, co zdaje się być najważniejsze – zaangażowania przyjaciół, bezwarunkowej miłości i wsparcia rodziny, dzięki którym Kevin wraca do zdrowia.

Lucy Walker – filmy Lucy Walker zdobyły przeszło pięćdziesiąt nagród filmowych, reżyserka była także dwukrotnie nominowana do Oscara. W 2010 roku za Waste Land oraz rok później za The Tsunami And The Cherry Blossom. W 2013 roku jej kolejny film, Crash Reel znalazł się na Oscarowej short-liście w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego.

Crash Reel
Reżyseria: Lucy Walker
Scenariusz: Pedro Kos, Lucy Walker
Obsada: Kevin Pearce, Shaun White, Mason Aguirre, Dr. Daniel Amen, Sarah Burke, Rory Bushfield, Danny Davis, Kyla Donnelly, Ellery Hollingsworth, CR Johnson, Scotty Lago, Jack Mitrani, Luke Mitrani, Stephen Murray, Adam Pearce, Andrew Pearce, Christy Pearce, David Pearce, Pia Pearce, Simon Pearce, Dr. Stacy Pineles, Trevor Rhoda, Grant Russum, Adam Taylor, Mark von Bucher, Tammie Walker, Alan Weintraub M.D.
Dystrybucja: Mayfly
Przedpremiera: 13 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Kina sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań 51, Radom, Rybnik, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze
Premiera: 16 stycznia 2015 roku

Dodaj komentarz