Dzieje Żydów w Polsce i Rosji – spotkanie w Muzeum Polin

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Antonym Polonskym dotyczące jego książki Dzieje Żydów w Polsce i Rosji, które odbędzie się 12 stycznia.

Antony Polonsky „Dzieje Żydów w Polsce i Rosji” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Antony Polonsky „Dzieje Żydów w Polsce i Rosji” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Losy społeczności żydowskiej przynajmniej od połowy XIII wieku nierozerwalnie związane są z dziejami Europy Środkowo-Wschodniej. Wstrząsały nią przechodzące przez te tereny burze, obejmowały też kulturalne i naukowe rozkwity. Antony Polonsky opisuje to wzajemne przeplatanie się historii wielu narodów w książce Dzieje Żydów w Polsce i Rosji.

The Jews in Poland and Russia, trzytomowe dzieło, powstało po dwudziestu pięciu latach studiów i badań. Teraz autor prezentuje jego skróconą, bardziej przystępną wersję – Dzieje Żydów w Polsce i Rosji – skierowaną do szerszej publiczności, której zainteresowanie kultura żydowską stale w Polce rośnie. Okazją do dyskusji będzie zbiegające się w czasie z premierą książki otwarcie wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

W 1914 roku w Europie Środkowo-Wschodniej mieszkały dwie trzecie wszystkich Żydów na świecie. Dziś Żydzi tworzą tu tylko niewielkie społeczności, co z perspektywy historii XX wieku wcale nie dziwi, choć tragizm dziejów ciągle szokuje. Antony Polonsky kreśli losy społeczności żydowskiej i zastanawia się nad jej przyszłością również z perspektywy fatalnego wieku XX, a także pozwala wyjrzeć poza perspektywę holocaustu i dostrzec bogactwo kultury żydowskiej oraz jej przemiany, dla których tłem była Europa zanim wojna na zawsze zmieniła jej oblicze. Historia wzajemnych wpływów jest równie fascynująca, co zawikłana, ale Antony Polonsky sprostał trudnemu zadaniu opowiedzenia jej w sposób, który odkrywa przed czytelnikiem wielowymiarowość dziejów Żydów w Polsce i Rosji.

Antony Polonsky – profesor Brandeis University, jeden z najbardziej znanych współczesnych specjalistów i autorytetów naukowych z zakresu historii Żydów w Polsce. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji i setek artykułów naukowych. Związany z Polską i polskimi badaczami; w 1999 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej, w 2010 roku tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, w 2011 Kulczycki Books Prize, a w 2012 został laureatem Nagrody Pro Historia Polonorum za The Jews in Poland and Russia jako najlepszą obcojęzyczną książkę dotyczącą historii Polski.

Spotkanie autorskie z prof. Antonym Polonskym poprowadzi dr Hanna Węgrzynek z Muzeum POLIN.

Dzieje Żydów w Polsce i Rosji – spotkanie z prof. Antonym Polonskym
12 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Dodaj komentarz