Paweł Sasin i nowe życie rzeźby w Gdańsku

Od 9 stycznia w galerii gdańskiego ASP można oglądać wystawę rzeźby Pawła Sasina.

Paweł Sasin, rzeźba, fot. Tomasz Zerek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Sasin, rzeźba, fot. Tomasz Zerek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Sasin jest rzeźbiarzem. Używa tradycyjnych materiałów – głównie drewna, czasami robi odlewy ceramiczne inspirowane przedmiotami porzuconymi. Bazą jego form rzeźbiarskich są obiekty, które napotyka w swoim otoczeniu. Użycie gotowych przedmiotów nasuwa skojarzenia ready-made Marcela Duchampa czy objet trouvé Surrealistów, jednak artysta przetwarza znalezione obiekty. To odpady, złom, jak kaloryfery wyrzucone na wysypisko, które artysta przekształca w organiczne formy przypominające żebra czy zardzewiała blacha, na której tworzy delikatny rysunek-relief słojów drzewa. Ale to również odpady naturalne, ścięte lub złamane pnie drzew, wycięte korzenie, nieraz ogromnych rozmiarów, które potrafi sprowadzić do swojej pracowni, aby je potem czyścić, gładzić, polerować. Czyszcząc i polerując kształty wzięte z natury, artysta odsłania jakości i warstwy niewidoczne dla nas wcześniej, podobnie jak konserwator zabytków czy archeolog. Ingeruje w obiekt w zgodzie i harmonii z jego pierwotną formą.

(…) Do bryły i masy Paweł Sasin powraca w ostatnich pracach, prezentowanych na wystawie w Galerii ASP przy Chlebnickiej. To monumentalne, organiczne formy, w których ścierają się dwie energie. Ta naturalna, objawiająca się w chropowatościach, ekspresyjnych kształtach stworzonych przez przyrodę, oraz działanie artysty, dążącego do uzyskania perfekcyjnie opracowanych fragmentów rzeźby. Proces twórczy Pawła Sasina to rodzaj medytacji. Ingerencje artysty, mimo iż stanowią przeciwieństwo kształtów powstałych w wyniku naturalnych procesów, tworzą z nimi swoistą symbiozę.

Paweł Sasin, jak wielu artystów wykonuje również prace na zamówienie, jednak jak niewielu, potrafi stworzyć łącznik między realizacjami zleconymi, a własną twórczością. Wraz z Adamem Dziejowskim, Paweł Sasin wygrał konkurs na projekt i realizację pomnika Gdynian Wysiedlonych. Pomnik odsłonięto w październiku 2014 r. w Gdyni przy ul. Starowiejskiej. Pracując nad pomnikiem artysta zadbał o profesjonalną dokumentację fotograficzną kolejnych etapów powstawania rzeźby, wykonaną przez Tomka Zerka i Grzegorza Mehringa. Zdjęcia przedstawiają proces twórczy od momentu wykonania modelu w glinie, poprzez odlew w gipsie, aż po końcową realizację w brązie. Artysta na bazie dokumentacji stworzył pracę, którą również można obejrzeć na wystawie. Paweł Sasin jest więc rzeźbiarzem, który potrafi myśleć w sposób intermedialny. Wykonuje dokumentację realizacji artystycznej, a następnie dokumentację znów przekształca w sztukę.

Paweł Sasin nie tytułuje swoich prac. Wyciąga to, co kultura, bądź natura uznała za odpad i nadaje temu nową formę, nowe życie w sztuce. A nowe życie generuje nowe znaczenia, które każdy z nas może dostrzec indywidualnie, poprzez własną wrażliwość i wyobraźnię.

Anka Leśniak, Prze-tworzenie

Paweł Sasin – urodzony w 1977 roku w Gdańsku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby pod kierunkiem prof. Stanisława Radwańskiego. Dyplom uzyskał w 2003 roku z wyróżnieniem. W latach 2004–2009 był asystentem w Pracowni Rzeźby Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Od 2007 do 2009 roku pracował jako Plastyk Miejski w Urzędzie Miasta Sopotu. W 2013 roku (we współpracy z A. Dziejowskim) wygrał konkurs na projekt i realizację pomnika Gdynian Wysiedlonych.

Paweł Sasin, wystawa rzeźby
Wernisaż: 8 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 23 stycznia 2015 roku
Galeria ASP
ul. Chlebnicka 13/16
Gdańsk

Dodaj komentarz