Lucilla Kossowska o Imaginarium Tożsamości

Do 15 stycznia w Galerii Pod Plafonem we Wrocławiu można oglądać wystawę malarstwa Lucilli Kossowskiej pt. Imaginarium Tożsamości.

Autorka pracy: Lucilla Kossowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Lucilla Kossowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lucilla Kossowska, jest malarką, pedagogiem i anglistką Instytutu Edukacji przez Sztukę-IEPS. Doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, sekretarz zarządu InSEA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu i Warszawie – Interdyscyplinara sekcja Młodzi Sztuką. Artystka realizuje m.in. program autorski Angielski przez Sztukę. Autorka ponad 45 wystaw indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą m.in. w Meksyku (Museo MARCO Monterrey), Kolumbii (Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Kartagenie) Europie (Parlament Europejski w Strasburgu, Galeria Miejska w Poznaniu, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu). Zrealizowała ponad 60 autorskich warsztatów twórczych w kraju i za granicą m.in. dla Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Biura Wystaw Artystycznych BWA w Katowicach, Muzeum Śląska Opolskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Opola w 2008 i stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2010. Ukończyła studia podyplomowe na wydziale malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2002) i kursy malarstwa w Instytucie Sztuki w San Francisco, USA (1999). Mieszka w Suchym Borze.

W moich najnowszych pracach z cyklu Imaginarium Tożsamości, do których zaliczają się również prace z cyklu Emocje poszukuję odpowiedzi na pytanie kim jestem. Tożsamość rozumiem za Baumanem jako zadanie, które realizuje jednostka poprzez swoją biografię. Swoje zadanie twórczej biografii rozwiązuję w formie malarskiej ekspresji. Tak więc pozwalam płynąć obrazom wewnętrznym, wypływać z głębi: wyobraźni, podświadomości, archetypów i żywiołów, aby mogły wyłonić się z materii malarskiej koloru, faktury, waloru i uprzedmiotowić. Jest to pracochłonny proces polegający na budowaniu i usuwaniu warstw laserunków w stanie otwartego umysłu, bez woli kontrolowania zjawiska. Poddawanie się procesowi, wyciszenie świadomości, działanie spontaniczne wydobywa na światło dzienne tą wyobrażeniową i zmysłową otoczkę jaką jest imaginarium tożsamości.

Lucilla Kossowska

Lucilla Kossowska, Imaginarium Tożsamości
Wernisaż: 12 grudnia 2014 roku, godz. 17.30
Wystawę będzie można oglądać do 15 stycznia 2015 roku
Galeria Po Plafonem
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu

Dodaj komentarz