• 2015-01-09

György Spiró o Wojciechu Bogusławskim

12 stycznia o godz. 18.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbędzie się spotkanie z węgierskim pisarzem Györgyem Spiró. Rozmowa będzie dotyczyła m.in. Wojciecha Bogusławskiego.

György Spiró (źródło: materiały prasowe)

György Spiró (źródło: materiały prasowe)

György Spiró to pisarz węgierski, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej, autor zakazanych w PRL-u Iksów i poświęconych polskiemu romantyzmowi Mesjaszy.

Rozmowa będzie dotyczyć między innymi Wojciecha Bogusławskiego, jednego z najważniejszych twórców teatru narodowego. Spiró jest bowiem autorem powieści o Bogusławskim Iksowie, która została zakazana w Polsce lat osiemdziesiątych z powodu szargania świętości narodowych. Chodziło głównie o to, że czołowi przedstawiciele polityki i literatury (m.in. Stanisław Staszic, Kajetan Koźmian, Julian Ursyn Niemcewicz) są w niej przedstawieni jako egocentrycy i karierowicze, uwikłani w układy z zaborcą.

Sam Bogusławski niewiele ma wspólnego z pomnikiem, jaki wystawili mu potomni. To choleryk i mizogin, który dla sceny jest gotów poświęcić wszystko: miłość, przyjaźń i dobro bliskich osób – pisała w recenzji Iksów Gazeta Wyborcza.

Tematem spotkania z węgierskim pisarzem będą również polskie realizacje sceniczne jego dramatu Szalbierz, który opowiada o Bogusławskim. Rozmowa będzie dotyczyła m.in. najnowszego spektaklu Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy w reżyserii Gábora Máté (premiera 10 stycznia) oraz polskiej prapremiery, która odbyła się w 1987 roku w Teatrze Ateneum.

W rozmowie z Györgyem Spiró, którą poprowadzi dr Halina Waszkiel, autorka prac o teatrze i dramacie XIX wieku, wezmą udział również Witold Dębicki (odtwórca roli Bogusławskiego w spektaklu Teatru Dramatycznego) oraz Maciej Wojtyszko (reżyser Szalbierza w Teatrze Ateneum).

Spotkanie w Instytucie Teatralnym i premiera Szalbierza w Teatrze Dramatycznym są częścią obchodów Roku Polskiego Teatru Publicznego.

Spotkanie organizują Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Węgierski Instytut Kultury.

Spotkanie z Györgyem Spiró
12 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz