Zmarł Tadeusz Konwicki

7 stycznia, w wieku 88 lat, zmarł Tadeusz Konwicki – polski prozaik, scenarzysta i reżyser, autor m.in. Małej Apokalipsy i Sennika Współczesnego.

Tadeusz Konwicki, GUS (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Tadeusz Konwicki, GUS (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Tadeusz Konwicki urodził się w 1926 r. W młodości mieszkał w Kolonii Wileńskiej. W 1944 zdał konspiracyjną maturę, uczęszczając wcześniej na tajne komplety. W latach 1944–1945 był żołnierzem podziemia niepodległościowego, jako członek VIII Oszmiańskiej Brygady Armii Krajowej brał udział w akcji Burza, później walczył w partyzantce antyradzieckiej. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, później na Uniwersytecie Warszawskim, lecz studiów ostatecznie nie ukończył.

Debiutował w 1946 jako reportażysta i rysownik ilustrowanym przez siebie tekstem pt. Szkice z Wybrzeża. Od 1946 pracował w tygodniku Odrodzenie w Krakowie jako korektor, a później jako redaktor techniczny; publikował tam liczne recenzje literackie i filmowe, a także rysunki. W tym czasie ogłaszał też w innych pismach, m.in. w NurciePo prostuŚwiecie MłodychWsi, opowiadania o tematyce wojennej oraz ukazujące kondycję jego pokolenia tuż po wojnie.

Na przełomie lat 40. i 50. stał się jednym z głównych literatów i publicystów socrealistycznych – tzw. pryszczatym. Pracował też krótko jako robotnik przy budowie Nowej Huty, już jednak w pierwszej połowie lat 50. zaczął odchodzić od tego nurtu.

Od połowy lat 50. zajmował się również twórczością filmową, początkowo jako scenarzysta, po przełomie październikowym zaś, który stanowił dla jego postawy i twórczości moment newralgiczny, kręcił także przepełnione nastrojem egzystencjalnym filmy. Związany ze środowiskiem filmowym, wielokrotnie pełnił funkcje kierownika literackiego zespołów filmowych.

Od lat 60. narastać zaczął jego konflikt z komunistami. Wielokrotnie podpisywał listy protestacyjne o charakterze humanitarnym. W 1966 został usunięty z PZPR (do której wstąpił w 1952 r.) za współudział w liście protestacyjnym do władz w związku z usunięciem z PZPR prof. Leszka Kołakowskiego. Po 1976 r. publikował w wydawnictwach II obiegu i londyńskich.

Tadeusz Konwicki jest autorem m.in. takich utworów literackich, jak: Mała ApokalipsaSennik WspółczesnyKompleks PolskiCzytadłoKronika wypadków miłosnych czy Zwierzoczłekoupiór.

Konwicki stworzył kilka filmów autorskich, m.in. Ostatni dzień lata, Zaduszki, Salto, Jak daleko stąd, jak blisko. Reżyserował także adaptacje (np. Dolina Issy według powieści Czesława Miłosza oraz Lawa według Dziadów Adama Mickiewicza).

Jako aktor, w roli Nieznajomego, wystąpił w adaptacji własnej powieści (Kronika wypadków miłosnych w reżyserii Andrzeja Wajdy). Dokumentalista Andrzej Titkow poświęcił Konwickiemu dwa filmy: Przechodnia oraz Całkiem spora apokalipsa.

(źródło: Wikipedia)

Tadeusz Konwicki
Zmarł 7 stycznia 2015 roku

Dodaj komentarz