• 2015-01-08

Whiplash na polskich ekranach

Whiplash to poruszająca opowieść o młodym chłopaku, podążającym za szczęściem, marzeniami i pasją.

„Whiplash”, reż. Damien Chazelle (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Whiplash”, reż. Damien Chazelle (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrew Neiman jest 19-letnim perkusistą jazzowym marzącym o wielkości, niepewnym jednak tego czy jego marzenie kiedykolwiek się spełni. Naznaczony niepowodzeniem pisarskiej kariery ojca, Andrew za wszelką cenę pragnie dostać się do czołówki elitarnego konserwatorium.

Pewnego wieczoru, Terence Fletcher, dyrygent znany zarówno ze swojego talentu pedagogicznego, jak i drastycznych metod nauczania, zauważa ćwiczącego na perkusji Andrew. Chociaż tego wieczoru Fletcher zamienia z chłopcem zaledwie kilka słów, zapala w nim iskrę pasji. Ku zaskoczeniu Andrew, następnego dnia Fletcher prosi go o dołączenie do swojego zespołu. Ta jedna decyzja zmienia na zawsze życie młodego człowieka.

Niemal maniakalne wysiłki Andrew zmierzające do osiągnięcia perfekcji są dodatkowo napędzane balansującą na krawędzi taktyką psychologiczną Fletchera. Rodzina Andrew ledwie poznaje ogarniętego obsesją, siedzącego przy stole z kamienną twarzą młodego człowieka. Im bardziej zbliża się do perfekcji tym węższe staje się grono jego przyjaciół, a ostatecznie pozostaje mu tylko Fletcher. I nawet ta relacja zostaje zagrożona przez olbrzymie ambicje Andrew.

Filmowa podróż, którą można alternatywnie postrzegać jako pogrążanie się w szaleństwie lub wznoszenie ku wielkości osiągnie swoje crescendo na scenie Carnegie Hall, która nigdy nie wybacza.

Whiplash
Reżyseria i scenariusz: Damien Chazelle
Obsada: Miles Teller , J.K. Simmons, Melissa Benoist, Paul Reiser
Dystrybucja: United International Pictures Sp z o.o.
Premiera: 2 stycznia 2015 roku

Dodaj komentarz