Gdybym wiedział. Ryszard Krynicki w rozmowach

W grudniu Biuro Literackie opublikowało tom Gdybym wiedział. Rozmowy z Ryszardem Krynickim. To przegląd rozmów, jakie zostały przeprowadzone z autorem na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, od początku twórczej aktywności aż po jego ostatnie poczynania zawodowe.

Ryszard Krynicki – rozmowy i szkice (źródło: materiały prasowe)

Ryszard Krynicki – rozmowy i szkice (źródło: materiały prasowe)

Poezja Ryszarda Krynickiego od lat stanowi przedmiot krytycznoliterackich rozważań ze względu na swoją specyficzną i niepowtarzalną poetykę, która jest zarazem znakiem rozpoznawczym tego autora. Z rozmów zebranych przez Biuro Literackie wyłania się portret światłego twórcy, a przy tym niezłomnego człowieka. Poeta pisał w okresie zniewolonym przez cenzurę i komunistyczny system. Później przeznaczył wraz z żoną niemal wszystkie oszczędności, by zrealizować marzenie o wolnym wydawnictwie.

Chciałbym nauczyć się mówić, ponieważ rozmowa z innym człowiekiem jest jednym z największych darów, jakie możemy otrzymać na tej ziemi – to zdanie jest przykładem wrodzonej skromności Ryszarda Krynickiego, który szuka porozumienia z drugą osobą na styku języka i milczenia. Poeta zna wagę słów, nieustannie cyzeluje swoje utwory oraz przekłady. Bierze odpowiedzialność za to, co pisze, tłumaczy i wydaje – te trzy sfery jego działalności zdecydowanie uzupełniają się.

Ryszard Krynicki urodził się w 1943 roku w Sankt-Valentin w Austrii. Autor wielu tomów poetyckich, m.in. Aktu urodzenia oraz Ocalonych z nicości. W zeszłym roku z okazji jego 70. urodzin w Biurze Literackim ukazał się wybór wierszy Przekreślony początek. Tłumacz poezji z języka niemieckiego. Laureat m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich (1976), Fundacji im. Jurzykowskiego (1989), Nagrody Gundolfa (2000) oraz Ministra Kultury (2006). Mieszka w Krakowie.

W serii Rozmowy Biura Literackiego ukazały się wcześniej następujące książki: Klasyk na luzie z Bohdanem Zadurą w roli głównej, Rozbiórka – trzydzieści rozmów z poetami różnych pokoleń, od Julii Hartwig po Jacka Dehnela, Szare światło poświęcone Krystynie Miłobędzkiej i Andrzejowi Falkiewiczowi, Trop w trop – zbiór wywiadów z Andrzejem Sosnowskim, W cztery strony naraz skupiające się wokół Karpowicza, Wbrew sobie – pierwszy książkowy zbiór wywiadów prasowych Tadeusza Różewicza oraz dwie książki autorstwa Piotra Sommera: Zapisy rozmów oraz Ucieczka w bok.

Gdybym wiedział. Rozmowy z Ryszardem Krynickim
Premiera: grudzień 2014 roku
Biuro Literackie

1 komentarz do artykułu “Gdybym wiedział. Ryszard Krynicki w rozmowach”

  1. Gratuluję Rzszardowi Krznickiemu wytrwałości i sukcesów.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Znajoma z “Oswtnicy” 1980
    Helena Zadrejko

Dodaj komentarz