Portret gościnnie w Teatrze Wielkim w Warszawie

16 stycznia o godz 19.00 poznański Teatr Wielki gościnnie zaprezentuje na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie operę Portret.

„Portret", Teatr Wielki w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Portret", Teatr Wielki w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterem Portretu, opery skomponowanej przez Mieczysława Wajnberga do libretta Aleksandra Miedwiediewa na podstawie opowiadania Nikołaja Gogola, jest Czartkow – zdolny i ubogi malarz, marzący o odmianie losu i bogactwie. Za sprawą obrazu o magicznych właściwościach jego prośba zostanie spełniona – Czartkow stanie się ulubieńcem petersburskich elit, malującym portrety, które upiększają. Jaką cenę przyjdzie mu jednak zapłacić za ten sukces?

Dzieło Wajnberga w przejmujący sposób odnosi się do życia samego kompozytora. Jego realizacji podjął się David Pountney, reżyser Pasażerki. Osadził on je we współczesnych ramach, przekonując, że temat uzależnienia artystów od powierzchownej sławy jest wciąż bardzo aktualny…

Spektakl został uhonorowany Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury 2014 w kategorii Najlepszy Spektakl.

Portret
Na podstawie powieści  Nikołaja Gogola
Kompozycja: Mieczysław Wajnberg
16 stycznia 2015 roku
Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

1 komentarz do artykułu “Portret gościnnie w Teatrze Wielkim w Warszawie”

  1. BUREK

    Drodzy redaktorzy,
    “Portret” Weinberga to opera, a nie sztuka. Teatr Wielki w Poznaniu oraz Tatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie to sceny operowe. Portalowi kulturalnemu nie wypada robić takich dyletanckich gaf..

Dodaj komentarz