• 2015-01-08

Baśń o Jaśku, który szukał szczęścia

Teatr Lalki Tęcza wznawia spektakl autorstwa Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk pt. Baśń o… Na deskach słupskiego teatru będzie go można ponownie zobaczyć 10 stycznia.

Teatr Lalki Tęcza, „Baśń o..." (źródło: materiały prasowe)

Teatr Lalki Tęcza, „Baśń o..." (źródło: materiały prasowe)

Baśń o… to uwspółcześniona baśń magiczna z zachowaniem cech charakterystycznych dla tego gatunku. Głównym jej bohaterem jest ubogi Jasiek, który marzy o szczęściu. W wyobraźni Jaśka szczęściem jest posiadanie bogatego stroju, powozu, pałacu i worka pieniędzy, za co gotów jest oddać nawet własne życie. Matka tłumaczy Jaśkowi, że prawdziwym szczęściem jest dobroć i umiejętność dzielenia się nią z innymi ludźmi. Jednak chłopak nie daje się przekonać. Dlatego mimo ostrzeżeń o grożącym niebezpieczeństwie udaje się nad zaklęte jezioro. Zaklęte jezioro to martwy świat, w którym rządzą trzy wiedźmy: Straszygęba, Śmieszygęba i Płaczygęba. One także marzą o szczęściu, a konkretnie o zamążpójściu, ale dotąd nie znalazł się nikt, kto by chciał wziąć wiedźmę za żonę i oddać swoje życie w panowanie złych mocy. Trzy czarownice zawierają układ z Zaklętym Drzewem i obiecują mu błyskawicę, grzmot oraz żywą wodę w zamian za męża… O tym, kto znajdzie swoje szczęście i jak ono będzie wyglądać, dowiemy się z przedstawienia.

Widowisko stoi pod znakiem ruchu. Baśń o… w prosty sposób konfrontuje dziecko z podstawowymi problemami egzystencjalnymi człowieka takimi jak: starość, słabość czy strach.

Warto zwrócić uwagę na scenografię w opracowaniu rosyjskiego artysty Dymitra Aksjonowa. Dekoracje są prawdziwie baśniowe: wielkie drzewo, które ukrywa w swoim wnętrzu zaczarowany świat. Po jego otwarciu ukazują się zaklęte jezioro i czarcie błota. Interesujący jest także sposób plastycznego pokazania starzenia się głównego bohatera oraz transformacji jakiej ulegają lalki wiedźm. Baśniowości i związanej ze sztuką tajemnicy podporządkowana jest również strona muzyczna spektaklu. Wywołaniu tego nastroju służą liczne efekty akustyczne, które wzbogacają widowisko.

Autor i reżyseria: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Scenografia: Dymitr Aksjonow (Rosja)
Muzyka: Jerzy Stachurski
Obsada: Izabela Nadobna-Polanek, Anna Rau, Alicja Gierłowska, Maciej Gierłowski, Marek Huczyk

Baśń o…, reż. Małgorzata Kamińska Sobczyk
10 stycznia 2015 roku, godz. 11.00
Państwowy Teatr Lalki Tęczka
ul. Waryńskiego 2
Słupsk

Dodaj komentarz