Rekonstrukcja: pozytywki w ręku Anny Zaradny

Rekonstrukcja to wystawa przedstawiająca fragment twórczości Anny Zaradny, obracający się wokół mechanizmów pozytywkowych kart okolicznościowych. Prace będzie można oglądać od 15 stycznia w Galerii Starter w Warszawie.

Anna Zaradny, „Rekonstrukcja" (źrodło: materiały prasowe)

Anna Zaradny, „Rekonstrukcja" (źrodło: materiały prasowe)

W 2010 roku Anna Zaradny z ramach paryskiego Seminarium na wsi poświęconym Edwardowi Krasińskiemu na podstawie dokumentacji fotograficznej Eustachego Kossakowskiego zrekonstruowała rzeźbę Krasińskiego – Dzidę. Zaradny odwzorowywała formę pierwotnego obiektu, zachowując kształt i wymiary oryginału, używając jednak zgoła innego materiału. Całość zbudowana (a zarazem skomponowana) została z mechanizmów wyciętych z pozytywkowych kart okolicznościowych.

Wystawa Rekonstrukcja poświęcona jest realizacjom Zaradny powstałym na przestrzeni ostatnich lat, w których wykorzystane zostały zarówno właściwości dźwiękowe jak i wizualne wspomnianych mechanizmów. Rekonstruujemy pięć realizacji Zaradny, odtwarzając elementy aranżacji, które towarzyszyły ekspozycji zarówno pojedynczych obiektów jak instalacji site-specific – choćby w przestrzeni pod schodami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Rekonstrukcja to również próba zebrania i podsumowania fragmentu twórczości Anny Zaradny, dzięki któremu zaobserwować możemy niezwykłą konsekwencję i ewolucję określonej formy – w tym przypadku wykorzystującą konkretny i bardzo charakterystyczny element konstrukcyjny. Jednocześnie jest to pierwsza tak szeroka prezentacja prac artystki, w której twórczości zazębiają się i przeplatają trzy równoprawne sfery: dźwięku, materialności obiektu i teorii.

Anna Zaradny, artystka sztuk wizualnych i sound artu, kompozytorka, improwizatorka. Jako kompozytorka i instrumentalistka porusza się w szerokim spektrum od akustycznej muzyki improwizowanej o minimalistycznym współczesnym idiomie do złożonej strukturalnie i kompozycyjnie całkowicie elektronicznej, eksperymentalnej formy. Prace o charakterze wizualnym tworzy w formie instalacji, obiektu, fotografii i wideo. Artystka posługuje się w nich środkami abstrakcji, mikro obiektami dźwiękowymi i architektonicznymi, światłem i przestrzenią. Cechuje je wieloznaczność koncepcji i relacji pomiędzy ideami, a medium formy. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych, projektów multimedialnych i słuchowisk. Współtwórczyni i kuratorka wydawnictwa i projektu Musica Genera Festival. Laureatka nagrody publiczności Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki Spojrzenia 2011.

Prace Zaradny były prezentowane na festiwalach i wystawach min. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Shedhalle Zürich, SiILBERKUPPE, Kunst Werke Berlin, Sottovoce Festival London, Unsound Festival New York, Exploratory Music From Poland Super-Deluxe Tokyo, What is music? Festival Sydney, Melbourne, All Ears Festival Oslo. Dyskografia Zaradny obejmuje nagrania solowe i projekty z min. Burkhardem Stanglem, Tony Buckiem, Robertem Piotrowiczem, Corem Fuhlerem.

Anna Zaradny, Rekonstrukcja
Wernisaż: 15 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 28 lutego 2015 roku
Galeria Starter, Andersa 13
Warszawa

Dodaj komentarz