Codzienność w Chinach

9 stycznia wystartuje 20. odsłona konkursu rzeźby w śniegu, która jest częścią 31. Międzynarodowego Festiwalu Śniegu i Lodu w chińskim Harbinie, leżącym w prowincji Heilongjiang. Polskę reprezentować będzie zespół Snow Art Poland.

Snow Art Poland, „Codzienność" – wizualizacja (źródło: materiały prasowe)

Snow Art Poland, „Codzienność" – wizualizacja (źródło: materiały prasowe)

Impreza potrwa miesiąc. Polskę na jubileuszowej edycji imprezy, po zeszłorocznym sukcesie, reprezentować będzie zespół Snow Art Poland, którego liderem jest artysta rzeźbiarz i wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych – Tomasz Koclęga.

Każdego roku Harbin przyciąga tłumy turystów, którzy mają okazję podziwiać niezwykłe rzeźby ze śniegu i lodu. Choć temperatura w sezonie zimowym spada tu do -30 stopni Celsjusza, nie brakuje chętnych do zwiedzania miasta podczas zimowego festiwalu. To największa tego typu impreza na świecie. Harbin to istna śnieżna metropolia.

Polski zespół po raz drugi weźmie udział w tym Festiwalu. Zdobycie w ubiegłym roku prestiżowej nagrody Best Creativity Award, było początkiem popularności, która została dostrzeżona przez największe agencje prasowe i stacje telewizyjne w Chinach oraz polskie media. Sukces ten skłonił Jarosława Bagińskiego do stworzenia profesjonalnego zespołu Snow Art Poland.

Snow Art Poland tworzą: Jarosław Bagiński, dyrektor generalny. Tomasz Koclęga, lider zespołu oraz członkowie Bartłomiej Bala i Piotr Proba. Koncepcja Koclęgi zakłada realizację kompozycji rzeźbiarskiej pt. Codzienność, przedstawiającej postać ludzką, która podtrzymuje i podpiera liczne płaszczyzny. Człowiek zmaga się z nimi, ale nie walczy. Próbuje udźwignąć, nachylone pod kątem, ułożone w różnych płaszczyznach i zwielokrotnione bryły, które na niego spadają. Rozsypujące się płaszczyzny skupiają ludzki dramat codziennej walki człowieka z przeciwnościami losu, własnymi ułomnościami oraz sobą samym. Walka ta jest jednak równa, co uwidacznia się w kompozycji poprzez swoistą równowagę. Tutaj nie ma wygranych ani przegranych – człowiek nie triumfuje, ale też nie przegrywa.

Monumentalne, plenerowe rzeźby Koclęgi koncentrują się na człowieku, na jego naturze i emocjach. Umieszczane są często na drzewach, lub przy nich, dotykając zagadnień relacji człowieka z naturą. Olbrzymie formy rzeźbiarskie, jakimi najczęściej posługuje się artysta, nie pozwalają widzowi być obojętnym. Zawsze wzbudzają silne emocje. Tomasz Koclęga wielokrotnie prezentował swoje rzeźby w przestrzeniach publicznych. Ostatnie wystawy artysty miały miejsce w Bratysławie, w Katowicach, w Klenovej (Rep. Czeska ), w Zlinie, ( Rep. Czeska ), we Wrocławiu, w Górkach Wielkich, w Siemianowicach,w Pabianicach, w Cieszynie, Bytomiu, Gliwicach. Jedna z ostatnich prac artysty pt. Ulotność, zrealizowana na rondzie w Rybniku, wzbudziła bardzo duże zainteresowanie i była szeroko komentowana w mediach.

31. Międzynarodowy Festiwal Śniegu i Lodu
Początek: 9 stycznia 2015 roku
Harbin, Heilongjiang w Chinach
Polska reprezentacja: Snow Art Poland, Codzienność

Dodaj komentarz