Debiutanci: Engelking, Wojtaszczyk, Zielińska

12 stycznia w księgarni Bookowski w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się spotkanie z trzema debiutantami w dziedzinie współczesnej prozy polskiej: Wojciechem Engelkingiem, Kubą Wojtaszczykiem i Aleksandrą Zielińską.

Debiutanci: Engelking, Wojtaszczyk, Zielińska (źródło: materiały prasowe)

Debiutanci: Engelking, Wojtaszczyk, Zielińska (źródło: materiały prasowe)

Zostali poniekąd wywołani do tablicy recenzją Dlaczego oni, a nie my, która ukazała się na e.Czasie Kultury. Powieści Engelkinga, Wojtaszczyka i Zielińskiej portretują ich rówieśników, jednocześnie starając się odnaleźć przyczynę rozpadu społecznych i rodzinnych więzi. Autorzy znaleźli się na liście najlepszych debiutantów literackich 2014 według magazynu Newsweek.

Wojciech Engelking (ur. 1992) – stały współpracownik tygodnika Kultura Liberalna, dziennikarz portalu natemat. Jego debiutancka książka (niepotrzebne skreślić) nazywana jest pierwszą powieścią pokolenia umów śmieciowych; to przejmująca, realistyczna przypowieść o złudnej potędze pieniądza, kompleksach i bezwzględności.

Kuba Wojtaszczyk (ur. 1986) – kulturoznawca, publikuje opowiadania m.in. w LampieCzasie Kultury; jego tekst pojawił się też w antologii Nowe Marzy 10. MFO. Główny bohater jego debiutanckiej powieści Portret trumienny, Aleks, udowadnia, że pokrewieństwo to czysto umowna kategoria i w pewnym momencie rodzina staje się już tylko grupą obcych sobie ludzi.

Aleksandra Zielińska (ur. 1989) – studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, tłumaczka, ilustratorka, współpracowniczka Grabarza Polskiego i Dzikiej Bandy. Jej debiut Przypadek Alicji to opowieść o studentce farmacji, która po imprezowej nocy zachodzi w ciążę. Powieść klimatem nawiązuje do Wstrętu czy Dziecka Rosemary Polańskiego.

Prowadzenie:

Joanna Bednarek – studiuje filologię polską na WFPiK UAM. Przewodnicząca Koła Literatury Nowej UAM, w ramach którego organizuje – we współpracy z Wydawnictwem FORMA oraz Centrum Kultury Zamek – cykl Forma Literatury Nowej. Należy do redakcji Stanu Krytycznego oraz Pro Arte.

Przemysław Górecki – przewodniczący Genderowego Koła Literaturoznawczego, współpracuje m.in. z Krytyką Polityczną, należy do redakcji Repliki i zespołu Biuletynu Polonistycznego IBL PAN. Członek Kampanii Przeciw Homofobii.

Debiutanci: Engelking, Wojtaszczyk, Zielińska
12 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Bookowski. Księgarnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz